„Poczytam Ci, Piesku” i inne działania Fundacji Słyszę, Mówię, Czuję

Mogło by się zdawać, że w dzisiejszych zabieganych, przepełnionych materializmem i egoistycznym podejściem do życia czasach, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi to wyczyn rzadki. Takie myślenie nie dotyczy zapewne gminy Wołomin, na terenie której działa wiele fundacji, a ich twórcy i wolontariusze pomagają ludziom, którzy znajdują się w potrzebie. Właśnie z taką grupą ludzi współpracuje od jakiegoś czasu wołomińska Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej.

pieski1

Założona przez terapeutów i rodziców „Fundacja Słyszę, Mówię, Czuję”, pomaga dzieciom autystycznym, z problemami mowy, z zaburzeniami słuchu oraz ich rodzinom. My z kolei – pomagamy Fundacji, z którą organizujemy szereg ciekawych inicjatyw. Najważniejszą z nich jest partnerstwo „Kulturalny Wołomin – Słyszy, czuje, reaguje”, do którego zostały zaproszone jednostki kultury, działające na terenie Wołomina: Biblioteka, Miejski Dom Kultury, Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich oraz Urząd Miasta Wołomin.

W ramach partnerstwa organizujemy, m.in. warsztaty terapeutyczne z pedagog Agnieszką Reczek – Jezierską, wizyty w bibliotece, wystawę „To Ja, Dziecko”, a ostatnio spotkania „Poczytam Ci, Piesku”. Ta ciekawa inicjatywa, odbyła się w MBP Wołomin w tzw. kąciku malucha, wydzielonej części Oddziału dla dzieci, w której znajduje się miejsce do malowania, czytania oraz zabawy dla naszych najmłodszych gości. To tu w dniach 12,13,18 i 19 czerwca 2013 roku, gościli dwaj psi terapeuci – Labrador Bąbel i uroczy kudłacz Feluś.

pieski2 pieski3

Dzieci, które w tych dniach odwiedzały bibliotekę mogły pobawić się z pieskami, posłuchać o ich pracy i, jak sama nazwa zajęć wskazuje – poczytać im wiele ciekawych książeczek. Reakcje naszych najmłodszych czytelników na tych nietypowych, jak na bibliotekę gości, były przeróżne. Zdziwienie i początkowe obawy ustępowały, kiedy tylko psiaki dawały się pogłaskać i z radością merdały ogonkami. Rola psich terapeutów i ich pozytywny wpływ na rozwój dzieci z różnego rodzaju problemami, znany jest nie od dziś. Dlatego cieszy nas, że mogliśmy współorganizować tak ciekawą akcję.

Przed nami zapewne nie jedno interesujące wydarzenie, które pomożemy zrealizować Fundacji „Słyszę, mówię, czuję”. Zapraszamy do biblioteki w Wołominie.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB