Wszyscy wiemy, że internety, smartfony, nowe media i nowe technologie całkowicie zmieniły komunikację. Nie będę więc dalej powtarzać truizmów. Ostatnie wydarzenia spowodowały jednak, że stałam się ich jeszcze większą fanką i miłość moja do nich zapłonęła ze wzmożoną siłą.

Gdy to piszę (12 września), trwają równocześnie 2 bibliotekarskie wydarzenia: 8 Forum Młodych Bibliotekarzy w Olsztynie oraz XV Ogólnopolska Konferencja Bibliotek Wyższych Szkół Niepublicznych “Budowanie relacji z klientem”. Fizycznie na nich nie mogę być obecna, a tematyka obu ciekawa, prelegenci mądrzy i ważni, poza tym szkoda przegapić ciekawe wydarzenie branżowe. Wydarzeń branżowych jest mnóstwo i nie sposób być na wszystkich. I tu z pomocą wkracza technologia.

pulowerek_29

[Dominika Paleczna z Bibliosfery w zaimprowizowanym centrum medialnym – red.]

Oba spotkania śledziłam na żywo. W komentarzach w kalendarium Bibliosfery w narracji wieloosobowej. Jedno również na Pulowerku, też w postaci relacji, z tym że jednoosobowej. No i na Twitterze. Po co? Po pierwsze, żeby mi nic nie umknęło. Po drugie – z wielu konferencji są później udostępniane nagrania wystąpień online. Dzięki komentarzom łatwo wybrać, które koniecznie obejrzeć, a które można sobie odpuścić. Dodatkowo komentarze i twitty na bieżąco wynotowują co ważniejsze i ciekawe złote myśli prelegentów. Chyba nie można być bardziej na bieżąco, zwłaszcza siedząc setki kilometrów od centrum wydarzeń. I jeszcze jedno – wszystkie komentarze się zachowują w przepastnych czeluściach internetów i łatwo można do nich zajrzeć później, czy to by odświeżyć sobie pamięć, czy po prostu zapoznać się z nimi w dogodnym terminie.

Zaciekawieni? To służę garścią linków:

oraz hashtagiem Forum Młodych Bibliotekarzy: #8fmb.


//

Przed nami kongres bibliotek. Nie wiem, czy któryś portal przygotuje nam relację na żywo, ale zapraszam na Twittera: #konbib13. Do zobaczenia. Na żywo lub online.

PS. Jeszcze jedno – do obsługi komentarzy polecam Disqus. To taka społecznościówka dla komentatorów (i ich obserwatorów). Po założeniu sobie na niej konta, możemy otrzymywać powiadomienia mailem o nowych komentarzach, do wszystkich komentarzy możemy się dostać z jednego miejsca. Dodatkowo można ‘polubić’ wybrane dyskusje, śledzić ulubionych komentatorów oraz mieć wgląd w ranking najpopularniejszych dyskusji i najaktywniejszych komentatorów.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB