Pierwszy tydzień nowego roku szkolnego za nami. Na Pulowerku był to tydzień debiutów redaktorskich – Marty Kosteckiej i Katarzyny Nowickiej. Po raz pierwszy w Pulowerku pojawiła się także niebagatelna nowość, czyli korektor (a właściwie korektorka – Sylwia Białecka), który po cichu i bez zbędnego zamieszania poprawia nasze teksty. Na ich cześć ogłaszam 12 godzin bicia braw!  Mogę także zdradzić, że to nie koniec nabytków do naszej redakcji, wkrótce teksty kolejnych osób pojawią się na naszych e-łamach.

Tymczasem zbliża się 8. Forum Młodych Bibliotekarzy, na którym Pulowerek będzie obecny duchem i ciałem. Zapraszamy do naszego stoiska, gdzie będzie można nie tylko spokojnie porozmawiać, ale także kupić ciekawe bibliotekarskie gadżety. Zapraszamy i czekamy na naszych czytelników, bo zawsze miło Was poznać „w realu”.

Tymczasem…

w minionym tygodniu przewinęło się przez prasę i portale:

W Białymstoku ruszyła „Biblioteka podręczników” czyli projekt, w ramach którego wolontariusze za darmo wypożyczają kosztowne podręczniki szkolne potrzebującym rodzinom. Brawo.

http://bi.gazeta.pl/im/09/e8/dd/z14542857Q.jpg
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Bydgoszcz i nasza ojczyzna wzbogaci się wkrótce o kolejną nowoczesną i duuużą bibliotekę. Biblioteka UKW już przyjmuje w swoje progi polityków, a także organizuje prezentacje swoich uroków (film).

W drugim przetargu, za połowę ceny :/ sprzedano działkę z zamkniętą niedawno (i bardzo medialnie) Biblioteką Raczyńskich przy św. Marcinie. Pomimo że cena sprzedaży wyniosła ok. 12 mln zł, kupujący zapłaci jedynie 6 mln, bo w Polsce obowiązuje 50% zniżka na zakup zabytków. Ot! Człowiek się zawsze czegoś ciekawego dowie 😀

„Głos Rosji” donosi o kocie, który zadomowił się w bibliotece w mieście Noworossyjsk. Kot nazywa się Kuzia i…

Do obowiązków pomocnika bibliotekarza należy sen, spacery po salach, zabawianie czytelników i udział w imprezach biblioteki. Dla solidności Kuzia nosi białą muszkę na szyi. Mieszkańcy miasta żywią wielką sympatię dla nowego pracownika biblioteki i częściej przychodzą po książki.

Świetny artykuł Jacka Dehnela w „Polityce” na temat utraconych bezpowrotnie podczas wojny bibliotekach prywatnych:

Ale kiedy w ciągłym sporze o powstanie powraca jak refren słowo „rzeź”, trzeba przypomnieć, że również rzeź książek. Nie mówię nawet o tych najcenniejszych zbiorach, jak trzy biblioteki ordynackie: Krasińskich, Zamoyskich, Przeździeckich, których nawet drobne szczątki, cudownie ocalone ostańce, stanowią dziś perły zbiorów państwowych. Mówię o bibliotekach prywatnych, o tym, co stało na półkach w szacownych gabinetach lekarskich na Hożej, w pokojach pensjonarek na Wilczej, na wąskich półeczkach gimnazjalistów na Czerniakowie.

O windykacji kar bibliotecznych w „Tygodniku Powszechnym” w tekście zatytułowanym „Zachłanni czytelnicy”:

Książki znikają na całe dziesięciolecia lub przynajmniej kilka ładnych lat. I nie chodzi tu o pojedyncze egzemplarze. Kielecka biblioteka wojewódzka skarży się, że w ciągu 8 lat nie wróciło 4,5 tys. tomów wypożyczonych przez 2 tys. osób. Czytelnicy biblioteki publicznej warszawskiej dzielnicy Ochota zalegają z oddaniem 7163 książek. Na dziesiątki wypożyczonych tomów próżno czeka też radomska biblioteka pedagogiczna. Bibliofile, winni średnio około ­300-400 zł, regularnie ignorują nawet organizowane raz w roku amnestie, podczas których książki mogą oddać, nie płacąc kary.

Z kolei..

na blogach napisali:

Córka Bibliotekarki na blogu „Rozmowy przy stemplowaniu” wrzuciła kilka wakacyjnych historii, anonsując, że to już koniec wakacji. Fakt – to se ne wrati. Mi się szczególnie spodobały fragmenty przeróbek znanych tytułów filmów i książek. Brak neta wzbudza jednak naszą kreatywność:

Wakacje. W domku, który wynajęliśmy miało być Wi-Fi, ale nie ma. Wkurzamy się, aż poziom abstrakcji sięga zenitu i zaczynamy przeobrażać tytuły znanych filmów i książek:
– Chłopiec, który miał (trochę) stałe łącze,
– Lot nad internetowym gniazdem,
– Internetowe wzgórza,
– Wzgórza mają internet,
– Ania z Internetowego Wzgórza,
– Władca Internetów: Drużyna Wi-Fi; Dwa routery; Powrót modemu,
– W poszukiwaniu straconego internetu,
– Harry Router i: Czara internetu; Kamień wi-fi; Insygnia internetu,
– Internet: tam i z powrotem
Blog Stefana Kubowa kontynuuje serie wpisów wspominkowych, tym razem „pierwszy dzień w szkole”. Czyżby już czas na podsumowania?

W Krakowskiej Artetece w ramach Piątkowych Spotkań z Komiksem gościł będzie autor cyklu komiksowego Człowiek Skurwiel (w przeciwieństwie do oficjalnych profili bibliotecznych, nie musimy wykropkowywać pełnej nazwy), który popełnił kilka bibliotekarskich pasków. Oto jeden z nich:

Piotr na „Blog bibliotekarza” pisze o ścieżce kariery w bibliotekach szkolnych:

Wakacje szybko minęły, a jeszcze szybciej minął rok od mojego zdania egzaminu na nauczyciela mianowanego. Teraz przede mną trzyletni staż na nauczyciela dyplomowanego.

Ewa wróciła z wojaży zagranicznych, jednak pozostając w klimatach podróżniczych, opisuje wrażenia z lektury książki „Jutro przypłynie królowa”, w której wypatrzyła nawet fragment o bibliotece:

Na placu Głównym jest biblioteka. Czynna we wtorki i czwartki przez pół godziny. Książki podpisane imionami bądź inicjałami właścicieli, w każdym razie bez nazwisk. Proza marynistyczna, romanse, kult Bounty. – Kto decyduje o sprowadzanych tytułach? – pytam bibliotekarkę. – Wszyscy, według potrzeb.

Ewa Rozkosz podpowiada, jakie kroki należy wykonać, jeśli przygotowaliśmy bibliografię i chcemy sprawdzić jej poprawność.

…dla oka porcja animowanych gifów:

http://25.media.tumblr.com/9d352c13f6090a977102de2b3d5f4218/tumblr_mpsoopWNQL1s5z0c9o1_500.gif

http://25.media.tumblr.com/9c4d087bdc8f35a26b779c055ee5cafb/tumblr_mqqyfeu6bz1rneu3do1_500.gif

Udanego dyżuru!

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB