Zerkam w statystyki naszego portalu i wygląda na to, że dzisiejszy wpis jest dokładnie 1200. artykułem opublikowanym na Pulowerku. Wow! Miła mini0okazja do świętowania dla wszystkich czytelników! Proponuję wino, ser i dobrą książkę, a kiedy już będziecie spożywać i popijać, pomyślcie miło o bibliotekarskich mediach. Tymczasem mam do przekazania trochę newsów i ciekawostek.

Tym razem nie będzie przeglądu prasy ogólnoświatowej, za to kilka zapowiedzi na nadchodzący tydzień.

Po pierwsze, w tygodniu ruszamy z nowym (ale jakże znajomym) konkursem „Odpicuj sobie wózek” (zerknijcie na fotki z poprzedniej edycji), który organizujemy po raz drugi razem z firmą Gropius – artykuły dla bibliotek. Chodzi o jak najbardziej niecodzienne i „odjechane” przerobienie tradycyjnego wózka na książki. Będą cenne nagrody i duuuużo zabawy. Nie mogę się doczekać kreatywnych pomysłów i zaskakujących realizacji.

http://farm5.static.flickr.com/4090/5200468477_3881c71b64.jpg

Po drugie, w końcu pojawi się materiał Making of… kartonowy Chłopak Pulowerku – materiał zdjęciowy i opis tego jak powstawał liczący 1,7 metra Chłopak, którego można było oglądać podczas 8. Forum Młodych bibliotekarzy i który był jedną z przygotowanych przez nas atrakcji imprezy.

makin-04

Po trzecie, jak mogliście zauważyć ostatnio pojawia się na naszych łamach coraz więcej tekstów. Wszystko dzięki entuzjazmowi nowych redaktorskich „nabytków” w naszym gronie. Poprawie stopniowo ulega także kondycja gramatyczno-stylistyczna naszych artykułów – posiadanie korektora to prawdziwy luksus 😀 Przecinki, pojawiają, się, w, miejscach, w, których, powinny [tego nie poprawię, jest zabawne – korekta :)] i artykuły nie są już takie „nieheblowane”. Mam nadzieję, że to niedługo będę mógł Wam zaprezentować kolejnych redaktorów i nowe pomysł na działania w ramach medialnego potwora zwanego Pulowerkiem. Główka pracuje już w tym temacie ;]

Z Blogów:

Pojawiła się jeszcze jednak relacja z 8. Forum Młodych Bibliotekarzy w Olsztynie. Tym razem z odległego Rzeszowa, autorstwa Justyny Muchy-Szylar z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

***

Na Rytrobakach możecie także poczytać o ekslibrisach Wajdy oraz aferze z umieszczeniem książki „Mój świat jest kobietą – dziennik lesbijki” w dziale 616: „choroby, patologia”.

http://rytrobaki2012.blog.pl/files/2013/09/1-IMG_5810.jpg

***

XV Ogólnopolska Konferencja Bibliotek Niepublicznych Szkół Wyższych okiem organizatorki, czyli Evy Scriby.  U niej także o sowich koszulkach zespołów muzycznych, czyli „Sowa Rocks!”

***

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej chwali się sukcesami rankingach, także tym przygotowanym na potrzeby badań prowadzonych przez Paulinę Milewską [cz.3 czyli publikacja szczegółowych danych rankingu].

***

Reaktywał się blog Zapiski Bibliotekarza. Cieszymy się i czekamy na wysyp tekstów!

***

Kontrowersyjne w blogosferze okazały się tegoroczne Targi Książki w Katowickim Spodku. Zdania są podzielone, ale przeważa „smuteczek” nad brakiem koncepcji ze strony organizatorów i zainteresowania czytelników i odwiedzających.

Za:

Lustro Biblioteki ma swoje zdanie na temat Tragów, ale dopatrywałbym się w nim trochę lokalnego patriotyzmu na wyrost:

Na katowickie targi przybyło wielu znanych autorów [????? – podkreślenie red.]. Wśród nich byli m.in. Rafał Kosik, Bohdan Butenko, Dariusz Rekosz, Marta Fox, Kazimierz Szymeczko, Zbigniew Białas, Jolanta Kwiatkowska, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, Ewa Bauer, Anna Kańtoch, Barbara Gawryluk, Robert Wagner.

Przeciw:

http://dominika.bibliosfera.net/wp-content/uploads/2013/09/IMG_2842.jpg

[fot. Dominika Paleczna… albo Krzysztof Lityński 🙂 ]

***

Ewa Rozkosz na branżową grupę Biblio na FB  wrzuciła fragment pracy domowej swojego synka. No że też takich rzeczy uczą teraz dzieci?

https://scontent-a-mad.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/q71/s720x720/548429_677498888928709_539205099_n.jpg

Moim zdaniem brakuje jeszcze kolejnych linijek do uzupełnienia:

  • Bibliotekarki mają duże ….. [kompetencje]
  • Pan bibliotekarz to …… [zagrożony gatunek]
  • Jako bibliotekarz każdy z nas będzie zarabiał …… [1500zł]
  • Bibliotekarzy nikt nie ….. [szanuje]

Coś jeszcze czego o naszym zawodzie powinny dowiedzieć się dzieciaki, zanim przyjdzie im do głowy, żeby zostać w przyszłości bibliotekarzami?

Dla uśmiechu:

W sekcji końcowej prezentuję coś dla poprawy humoru. Z wczorajszego audiowizualnego wyciągam jeszcze raz chłopaka, który jest głosem swojego pokolenia w sprawie bibliotek:

http://www.youtube.com/watch?v=9F_5uqiVrDQ

***

Specjalny regał dla bibliotek, w których mieszkają koty:

http://www.makethemroar.com/wp-content/uploads/2012/02/CL-double-cat_2.jpg

oraz

do tych samych bibliotek, specjalne wózki na książki z półką na kota:

http://www.ctls.net/wp-content/uploads/2011/09/SAM_0340.jpg

***

Miłej pracy i wypoczynku!

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB