Folia do okładania książek – jak pracować z nią profesjonalnie?

jak okładać książki

Okładanie książek to już nie problem. Przecież istnieje coś takiego jak folia do okładania książek!

Pewnie wielokrotnie otrzymaliście poniszczone książki. Albo sami, przez przypadek, uszkodziliście jakieś książki. W takim momencie przychodzi do głowy wiele pomysłów, a także ten, jak w przyszłości zapobiec takiemu uszkodzeniu.

Prawdopodobnie najczęściej niszczoną częścią książki jest okładka. Twarda, miękka, z czasem ulega zniszczeniu. Jak z tym walczyć?

Zabezpieczać – okładając

Po pierwsze: okładanie i obkładanie. Te dwa wyrażenia funkcjonują w internecie. Język polski dopuszcza oba słowa, które często stosowane są zamiennie. Oba opisują tą samą czynność, więc jakiekolwiek kłótnie dotyczące nazwania tej czynności są stratą czasu.

Po drugie: szary papier. Zdarzają się jeszcze bibliotekarze, którzy okładają książki szarym papierem. Jest on brzydki i nie wzmacnia okładki. Poza tym bio-degradowalny, modne retro, słabo chroni. Posiada jedną zaletę – da się łatwo usunąć.

Zamiast papieru? Folia do okładania książek

Zwykłą czy samoprzylepna? W jaki sposób nią okładać? Jakie są jej rodzaje? Spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości w naszym poradniku.

Folia polietylenowa bez kleju…

zdjęcia-do-artykułu4b

Folia polietylenowa bez kleju zdaje się odpowiednia do większości książek. Szczególnie zalecana do starych, niemożliwych do zastąpienia woluminów. Dlaczego? Dobrze wykonana okładka nie ma szans zniszczyć książki – jest luźna i możemy ją wymieniać, ile razy chcemy. A nasza literatura na tym nie ucierpi.

Polietylenowa folia bez kleju, do okładania książek, jest o wiele tańsza od swojej samoprzylepnej odpowiedniczki. A to bardzo ważne, szczególnie dla małych bibliotek. Doskonale chroni książki przed zniszczeniem. Czytniki kodów kreskowych nie mają z nią żadnych problemów. Oprawianie książek folią polietylenową bez kleju jest bardzo proste i szybkie. Jest jeden haczyk – używanie jej wymaga specjalnego sprzętu. I wcale nie utrudnia to oprawiania książek.

Niewielki problem pojawia się dopiero przy łączeniu trzech warstw folii do okładania książek, powstałych w rogach książki – tak aby powstała okładka się jej trzymała. Istnieją na to sposoby. Na pewno odrzucamy klejenie taśmą biurową lub pakową – szybko sztywnieją, odpadają i pozostawiają plamy po kleju. Zszywacz? To też zły pomysł – zszywki nie wyglądają atrakcyjnie, a co gorsza potrafią wbić się w książkę.

A więc co? Zgrzewać! Można żelazkiem, lutownicą – przez papier, bibułę lub pasek teflonu.

Najlepiej taką folię  do okładania książek zgrzewać

Czym? Można żelazkiem, lutownicą (oczywiście przez papier, bibułę lub pasek teflonu), najlepiej jednak specjalną zgrzewarką. Zgrzewarka ramieniowa i klasyczna – żelazkowa to jest to !

zdjęcia-do-artykułu4c

zdjęcia-do-artykułu4d

Jeżeli nie chcemy „bawić się” ze zgrzewarką, warto pomyśleć o profesjonalnej folii samoprzylepnej do okładania książek. 

***

Folia  do okładania książek samoprzylepna

zdjęcia-do-artykułu4e

 

Wielu ją wybiera, ale nie jest ona bez wad. Jest dosyć droga i wymaga dużego skupienia, aby nie zrobić krzywdy książce, ubierając ją na stałe w koślawą okładkę z pęcherzykami powietrza. Podczas zdejmowania – uszkadza oryginalną okładkę, szczególnie tę nielakierowaną.

Do zalet należy jednak estetyka dobrze wykonanej okładki. Książka obłożona folią samoprzylepną nie dość, że wygląda bez zarzutu, to jeszcze jest wzmocniona. Folia samoprzylepna ściśle przylegając do okładki, chroni nie tylko materiał, z jakiego jest wykonana (papier, płótno), ale wzmacnia też konstrukcję książki – połączenie grzbietu z okładką.

 RODZAJE SAMOPRZYLEPNEJ FOLII DO OKŁADANIA KSIĄŻEK, DO WZMACNIANIA I ZABEZPIECZANIA KSIĘGOZBIORU

zdjęcia-do-artykułu4f

1. Wysokiej jakości przezroczysta, błyszcząca folia, przeznaczona do okładania książek

 • Folia bezpieczna dla zdrowia, nie zawiera kadmu.
 • Opóźniony czas pełnego klejenia – można poprawić ułożenia folii na książce.
 • Grubość 100 µm oraz wysokiej jakości PCW. Folia do zabezpieczania księgozbioru doskonale układa się na książkach.
 • Łatwo uniknąć powstania pęcherzy z powietrzem.

***

zdjęcia-do-artykułu4g

2. Specjalistyczna, matowa folia, do okładania książek w oprawach płóciennych

 • Bardzo mocny, bezkwasowy klej akrylowy: doskonała przyczepność do różnorodnych nierównych powierzchni.
 • Opóźniony czas pełnego klejenia – można poprawić ułożenia folii na książce.
 • Dzięki grubości 80 µm oraz wysokiej jakości użytego miękkiego PCW folia idealnie wpasowuje się w chropowatości okładki.

***

zdjęcia-do-artykułu4h

3. Samoprzylepna, przeźroczysta, błyszcząca folia do okładania książek, ochronna, o grubości 100 µm.

 • Idealna do zabezpieczania oznaczeń, etykiet i kodów kreskowych.
 • Folia w formie taśmy, różne szerokości.
 • Przeźroczysta i błyszcząca.

***

Wypróbowane sposoby okładania książek folią samoprzylepną

Jeżeli już się zdecydujemy na folię samoprzylepną do oprawy książek, warto pamiętać o tym, aby:

 • folia była bezpieczna dla zdrowia – NIE ZAWIERAŁA KADMU !  – Ten toksyczny metal kumuluje się w organizmie zdrowego człowieka przez całe jego życie. Szkodliwe działanie kadmu (w dużym stopniu) polega na zaburzeniu czynności nerek, chorobie nadciśnieniowej, zmianach nowotworowych (zwłaszcza gruczołu krokowego i nerek), zaburzeniach metabolizmu wapnia (deformacja szkieletu), zaburzenia funkcji rozrodczych.
 • folia posiadała odpowiednią grubość min. 80 mikrometrów i opóźniony czas pełnego klejenia – To ułatwi i przyspieszy okładanie książek. Zminimalizuje także ryzyko powstawania pęcherzy powietrza.
 • zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia – profesjonalna rakla z filcu służy do dociskania folii do podłoża, pomaga uniknąć powstawania pęcherzy powietrza. Rakla jest na tyle sztywna, że skutecznie dokleja folię do okładki książki, zarazem na tyle miękka, że nie rysuje powierzchni folii w przeciwieństwie do metalowych linijek  często stosowanych.

Problem okładania: Bąbelki powietrza

Mało atrakcyjne pęcherzyki powietrza to problem, ale do pokonania!

Jeśli folia nie jest zbyt cienka i ma odpowiedni klej, który nie łapie od razu to usunięcie bąbli, przy odrobinie wprawy, nie powinno być ogromnym problemem. Ze złośliwym bąblem najlepiej działać ostrym nożykiem (np. japońskiej firmy Olfa), najlepiej z czarnym ostrzem z węglowej stali. Nacinamy bąbel pod dość dużym kątem i już… powietrze wyciskamy i śladu nie ma.

Należy pamiętać o tym, że nożyk musi być naprawdę ostry! Powinien być przeznaczony wyłącznie do tego zabiegu.

Igła i szpilka to niestety kiepski pomysł na przekłucie bąbelków. Szpilka przebijając folię równocześnie ją rozciąga. Nie dość, że zostawia wgłębienie na folii, to powietrza i tak nie wypchniemy do końca.

 

AKCESORIA DO OKŁADANIA KSIĄŻEK FOLIĄ SAMOPRZYLEPNĄ

zdjęcia-do-artykułu4ipodajnik do folii, nożyki do cięcia folii, rakla do aplikacji foli, maty samogojące

 

FILM – Okładanie książek folią samoprzylepną

FILM – Wygoda stanowiska pracy

***

Jak to robią na świecie?

Wielkie, światowe biblioteki posiadają na stanie różne folie. Samoprzylepne i do zgrzewarek, ale też kilka typów jednej folii. Książki według kryteriów są dzielone na grupy, a każda grupa zostaje przydzielona do konkretnego sposobu okładania. Takie rozwiązanie daje świetne efekty, ale wymaga zainwestowania w różne folie. To świetny sposób, ale nie koniecznie dla np. małej biblioteki szkolnej.

Każda folia do okładania książek – samoprzylepna i bezklejowa, a także jej rodzaje: pp, pe, pvc – ma swoje zalety i wady. Każda książka, ze względu na wiek i wartość, rodzaj okładki i częstotliwość wypożyczania ma swoje preferencje. Dobrze dopasować rodzaj obłożenia do danej książki.

Co wybrać? Czym okładać?

Warto przejrzeć wady i zalety każdego sposobu… aż w końcu wybrać technikę, która najbardziej nam odpowiada.

Folie

Okładanie książek to świetny sposób na przedłużenie ich życia, ale nie zawsze konieczny. Najpierw dobrze jest się zastanowić, czy niektóre z pozycji warte są takiego działania. Tanie, ogólnodostępne książki, czasami lepiej wymienić na nowe egzemplarze, niż tracić czas i pieniądze na ich oprawę.

Nie każdy się zgadza z tym stwierdzeniem. Dlatego zapraszamy do dyskusji w internecie. Czasami doświadczenie może uratować życie książkom, a także nam jako ich opiekunom!

Gropius
Gropius

    Folie do okładania książek znajdziesz w naszym sklepie

WEJDŹ DO SKLEPU

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB