Jakiś czas temu rozesłałem do wydawców komiksów i mang w Polsce ankietę, która poruszała różne zagadnienia i problemy związane z relacjami wydawca-biblioteka. Do dziś na ankietę odpowiedziały mi oficyny: Centrala, Hanami, Ongrys, Pro Arte, SmallPress, Taurus Media, timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Komiksowe oraz Zin Zin Press.

Na mojego maila zareagowały także Egmont (nie wypełniając jak na razie ankiety, ale przysyłając informację o wydawnictwie i możliwościach rabatów dla bibliotek) oraz Wydawnictwo Studio JG (zastrzegając, że są bardzo zajęci  był to okres przedświąteczny  i być może w przyszłości ją wypełnią). Szymon Holcman z Kultury Gniewu odpisał, że na ankietę rzuci okiem. Pozostałe wydawnictwa nie odpowiedziały w żaden sposób.

comic[Zdj. na lic CC: benchilada @ Flickr]

Od jutra postaram się publikować każdego dnia kolejne otrzymane odpowiedzi. W wersji na blogu i Pulowerku moje niektóre pytania uzyskają inny kształt. Chcę je dostosować do odpowiedzi poszczególnych osób, tak by wyszła z tego rozmowa.

Jak sami się przekonacie, niektóre wypowiedzi będą długie, inne dość krótkie. W moim przekonaniu z wszystkich jednak można się wiele dowiedzieć. Życzę owocnej lektury.

Oryginalne pytania brzmiały następująco:

  • Czy w jakikolwiek sposób biblioteka, zbiory komiksowe (lub książkowe) miały wpływ na to, kim jesteś(cie), a także na Twój/Wasz pierwszy kontakt z komiksami?
  • Czy (jeśli w dzieciństwie korzystałeś z bibliotek) w pewnym momencie te relacje się rozluźniły? Jeśli tak, to dlaczego – czy powodem był brak odpowiedniej oferty, brak czasu, inne sprawy, które Cię/Was zaprzątały?
  • Jak oceniasz współpracę z bibliotekami na poziomie organizowania warsztatów, wystaw, wydarzeń okołokomiksowych? Czy w ogóle wchodzicie w takie interakcje?
  • Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, z jakimi typami bibliotek najczęściej współpracujecie? I dlaczego właśnie taki dobór?
  • Jak przedstawia się kwestia współpracy biznesowej z bibliotekami? Czy jako wydawca rozsyłacie swoją ofertę do bibliotek (jeśli tak – to do jakich, jeśli nie – to dlaczego nie)? Czy spotykacie się z zainteresowaniem, zapytaniami ze strony pracowników bibliotek o Waszą ofertę? Czy potraficie ocenić, w jakich ilościach Wasze tytuły trafiają do bibliotek (naukowych, publicznych, dziecięcych itd.)? W jakim stopniu są to dary, a w jakim kupno?
  • Czy macie (lub planujecie) jaką szczególną ofertę dla bibliotek (zniżki, rabaty itp.)?
  • Jakie jest Wasze stanowisko w kwestii ustawowego egzemplarza obowiązkowego? Czy uważacie, że jest to wyzysk przez państwo, sposób na pobieranie haraczu od wydawców, czy raczej traktujecie to jako rodzaj mecenatu, wspierania kultury i zachowania części dziedzictwa narodowego, albo po prostu przykry ustawowy obowiązek, który należy spełnić? Czy jest coś, co Waszym zdaniem należałoby tu zmienić, czy może zostać tak, jak jest? Czy wywiązujecie się z tego obowiązku wobec wszystkich uprawnionych bibliotek? Czy dostajecie monity?
  • Jeśli nie wchodziliście do tej pory w relacje z bibliotekami (zarówno sprzedawca-klient, jak i organizowanie wydarzeń kulturalnych, promocji, spotkań z autorami w bibliotekach), czy jesteście taką aktywnością zainteresowani?
  • Jak oceniacie, z punktu widzenia wydawców, współczesną rolę bibliotek w społeczeństwie, a także w kwestii zmian gustów czytelniczych Polaków, kształtowania kultury czytania komiksów?
  • Czy są jakieś kwestie odnoszące się do bibliotek, które nie padły w powyższych pytaniach, a na które chcielibyście zwrócić uwagę?

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB