Po wypowiedziach Pawła Timofiejuka (timof i cisi wspólnicy), Radosława Bolałka (Wydawnictwo Hanami), Michała Słomki (Centrala – Mądre Komiksy), Leszka Kaczanowskiego (Wydawnictwo Ongrys), Wojciecha Szota (Wydawnictwo Komiksowe) oraz Łukasza Kowalczuka (SmallPress) dziś przedstawiam rozmowę z Maciejem Pietrasikiem z wydawnictwa Taurus Media (znanego m.in. z kultowej serii Żywe trupy). Jak zwykle zapraszam do lektury, komentarzy i dyskusji. Zarówno odnośnie do tej rozmowy, jak i wcześniejszych.

comic[zdj. na lic CC: benchilada @ Flickr]

Czy w jakikolwiek sposób biblioteka, zbiory komiksowe (lub książkowe) miały wpływ na to, kim jesteś albo na Twój pierwszy kontakt z komiksami?

[Maciej Pietrasik:] W moim domu zawsze zwracało się uwagę na literaturę. Od najmłodszych lat kultywowano u mnie chęć do czytania i zaspokajano moje zainteresowania, w związku z tym biblioteki nie wpływały na moje gusta.

Czy, jeśli w dzieciństwie korzystałeś z bibliotek, w pewnym momencie te relacje się rozluźniły?

Przestałem korzystać z biblioteki, gdy stać mnie było na kupno książki.

Wchodzicie z bibliotekami we współpracę na poziomie organizowania warsztatów, wystaw, wydarzeń okołokomiksowych?

Nie współpracujemy z bibliotekami na takiej płaszczyźnie.

A jak przedstawia się kwestia współpracy biznesowej z bibliotekami? Rozsyłasz ofertę do bibliotek?

Nie rozsyłamy naszej oferty i nie współpracujemy bezpośrednio.

Czy macie (lub planujecie) jakąś szczególną ofertę dla bibliotek (zniżki, rabaty itp.)?

Proponujemy znaczne zniżki, ale nie spotyka się to z zainteresowaniem. Biblioteki oczekują darmowych egzemplarzy, na które nas nie stać lub zaopatrują się w miejscach mających w swojej ofercie zbiory wielu wydawnictw.

Co myślisz o ustawowym egzemplarzu obowiązkowym? To wyzysk przez państwo, sposób na pobieranie haraczu od wydawców czy raczej rodzaj mecenatu, wspierania kultury i zachowania części dziedzictwa narodowego albo po prostu przykry ustawowy obowiązek, który należy spełnić?

Jest to obowiązek, który każdy wydawca w kraju musi wypełnić, aby bez przeszkód mógł zajmować się tym co robi. A że wyzysk?  Tak.

Powiedziałeś, że nie wchodziliście do tej pory w relacje z bibliotekami. Czy jesteście taką aktywnością zainteresowani?

Chętnie weźmiemy udział w każdej imprezie mającej na celu promocję komiksu.

Jak oceniacie, z punktu widzenia wydawców, współczesną rolę bibliotek w społeczeństwie, a także w kwestii zmian gustów czytelniczych Polaków, kształtowania kultury czytania komiksów?

Z punktu widzenia wydawcy nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie odwiedzamy bibliotek, a także nie współpracujemy z żadną.

Czy są jakieś kwestie odnoszące się do bibliotek, które nie padły w powyższych pytaniach, a na które chciałbyś zwrócić uwagę?

Według nas biblioteki, szczególnie w małych ośrodkach, powinny spełniać znacznie większą rolę w krzewieniu czytelnictwa.

————————-

Maciej Pietrasik (wraz z redaktorką naczelną wydawnictwa, Iwoną Pietrasik) – założyciele wydawnictwa Taurus Media.

Wydawnictwo Taurus Media – „Jesteśmy fanami, którzy uwielbiają czytać komiksy. Postanowiliśmy założyć wydawnictwo, aby wydać te serie, które długo czekałyby na swoją polską premierę. Komiksy, które mają ciekawą i wciągającą fabułę. Które są ciekawe graficznie. Po prostu komiksy dla wyrobionego czytelnika. Będziemy je wydawać w formie zbliżonej do oryginału. Nie będziemy wydawać zeszytów tylko trade’y. Skupiamy się na komiksach amerykańskich, ale z czasem będziemy publikować również pozycje francuskie, polskie oraz mangę.

Kładziemy nacisk na jakość. Nasze komiksy będą dopieszczone w każdym szczególe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów, poszczególne części serii będziemy wydawać co dwa, trzy miesiące. Skompletowanie jednej serii nie zajmie czytelnikom kilku lat.” (Informacja za stroną oficjalną wydawnictwa, tam też można zapoznać się z ofertą oraz nawiązać kontakt).

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB