Kolejny weekend i kolejna okazja do podsumowania wydarzeń minionych dni. W tym tygodniu produkcja blogowa była bardzo skromna… zapewne przez szalejące mrozy, sesje egzaminacyjne i ferie. Chciałbym jednak polecić:

Wpis na blogu „Bibliotecznie” dedykowany bibliotekarce P., w którym w uroczych słowach przeczytacie, jak ważna może być koleżanka w pracy.

Krzysiek wystartował z kolejną wersją Bibliosfery i pisze trochę o tym, co i jak z nową stroną, a przy okazji pokazuje materiał porównawczy.

Przerywnik zdjęciowy 🙂

ksiazki

***

Dla odmiany od blogosfery mam sporo newsów do zaprezentowania w kategorii „Polska i reszta świata”.

Na Euromajdanie trwają protesty. Demonstranci mają już nawet swoją bibliotekę:

Na pierwszym piętrze kilkunastu demonstrantów jest pogrążonych w lekturze książek. Na ścianie zawieszono napis „Biblioteka Majdanu”. Na kilku regałach książki są poukładane tematycznie: m.in. filozofia, klasyka, kryminały. Są też czasopisma – „Kraina” i „National Geographic”. Trzy panie pełniące rolę bibliotekarek pracowicie oznaczają książki pieczątką „Biblioteki Majdanu”.

Coś w tym musi być, że gdzie zbiera się duża grupa ludzi, w końcu musi pojawić się i biblioteka. Nie wiem, czy pamiętacie akcję „Occupy Wall Street”, ale tam też obok miasteczka namiotowego działała niezależna biblioteka.

Bardzo ciekawy tekst o deregulacji i losach „bibliotekarza dyplomowego” pojawił się w Forum Akademickim.

Świetny tekst (nie tylko) o czytelnictwie e-booków na blogu Świat Czytników.

Trafiłem też na dwie ciekawe oferty pracy:

Warto także poczytać sobie o roli, jaką mają odgrywać bibliotekarze w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa (nie wiem czemu, ale trochę mi to słowo „rozwój” nie pasuje do czytelnictwa… rozwijać to może się przemysł, a czytelnictwo chyba raczej rosnąć)

Dla bibliotekarek zainteresowanych modą polecam grę, w której trzeba wystroić bibliotekarkę do pracy.

Jeden z bardziej znanych obrazów branżowych „Bibliotekarz” by Giuseppe Arcimboldo do kupienia w zgrabnej reprodukcji (45x60cm) za jedyne 122zł

http://www.historiasztuki.com.pl/KANON/MAN-002-Arcimboldo.jpg

Jako że bibliotekrze dużo korzystają z księgarń, to zainteresuje was tekst o burzliwych i niepewnych losy sieci księgarni Matras.

Na zakończenie o nagrodach Magazynu Literackiego KSIĄŻKI, które rozdano w środę w BN:

Wydawcą Roku zostało wydawnictwo G+J Książki, za Wydarzenie Roku uznano akcję „Czytam sobie” organizowaną przez oficynę Egmont Polska. Książkami Roku Magazynu Literackiego „Książki” zostały: „Wielka księga patriotów polskich” (Biały Kruk), „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego (Znak), „Ludzka rzecz” Pawła Potoroczyna (Wydawnictwo W.A.B.), „Legion” Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), „Obłęd ’44” Piotra Zychowicza (Rebis) oraz „Za żelazną kurtyną” Anne Applebaum (Agora i Świat Książki)

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB