Biblioteczne kąciki dla dzieci i młodzieży [Poradnik GROPIUS #3]

Dramatyczne statystyki o spadku czytelnictwa oraz modzie na e-booki nie są dla Bibliotek pozytywną prognozą. O ile starsze pokolenia same pamiętają biblioteczne uroki, o tyle najmłodsi potrzebują zachęty i jasnej reklamy, dlaczego warto do Biblioteki przyjść.

Kącik dla młodzierzy i najmłodszych

Wystrój Biblioteki staje się sposobem na reklamę. Nie trzeba długo szukać przykładów – w Internecie jest ich mnóstwo. Leżaki, ruchome regały, hamaki pod sufitem. I jak tu przyciągnąć czytelników? Wcale nie trzeba uciekać się do tak ekstremalnych rozwiązań. Wystarczy odrobina fantazji i kilka prostych zabiegów, aby wnętrze Biblioteki stało się bardziej przyjemne. A ten kto będzie się w niej dobrze czuł… wróci tam na pewno.

Jak zachęcić młodych czytelników do stałego odwiedzania Bibliotek?

Trzeba stworzyć przestrzeń dostosowaną do nich, czyli w odpowiednim klimacie. Dlatego trzeba zrozumieć potrzeby dzieci i młodzieży.

Żeby młodzi ludzie swobodnie poczuli się w bibliotecznych wnętrzach, potrzebują przestrzeni, która stanie się ‚ich’. W przykładowej aranżacji użyliśmy mebli IKEA, ale można wykorzystać inne, proste, ładne szafki i regały oraz wygodne siedziska.

tabliczki stojace dla bibliotek kacik młodzierzowy

Kolorowe rozdzielacze

Tworząc przyjemne wnętrze, warto pomyśleć o prostym i czytelnym systemie informacji. Rozdzielacze alfabetyczne, rozdzielacze działowe użyte w odpowiednich kolorach oraz tabliczki dla bibliotek stojące na regale czy tablica biblioteczna wisząca na ścianie stworzą przejrzysty system dla najmłodszych. Oprócz takich elementów warto pamiętać też o tym, że podpórki pod książki w rozmaitych wariantach i kolorach ubarwią każde biblioteczne wnętrze.

Podsumujmy. Odpowiednie meble, wygodne siedziska zagwarantują przyjemną przestrzeń, ale nie można zapomnieć o czytelnym oznakowaniu księgozbioru. Dobrze oznakowane rozdzielacze alfabetyczne, rozdzielacze działowe pomogą stworzyć klarowny system, dzięki któremu młody czytelnik dotrze do odpowiedniego regału i sięgnie po właściwą książkę.

Jak oznakować księgozbiór?

Tworząc system dla najmłodszych, trzeba zwrócić uwagę na to, czy oznakowanie księgozbioru dla maluchów jest czytelne. Należy je opracować tak, żeby dziecko od razu widziało, gdzie znajdzie tytuły dziecięce (w gąszczu wysokich regałów i milionów książek).

Istotne są więc tabliczki dla bibliotek z odpowiednimi znakami przystosowanymi do wieku. Właściwie dobrane symbole, bezproblemowo i szybko doprowadzą dziecko do bibliotecznego zakątka dla malców. Kolory, informacje obrazkowe, opisy półek, odpowiednie rozdzielacze bez pomocy bibliotekarza doprowadzą dziecko do celu.

Bardzo łatwym rozwiązaniem dla utworzenia systemu identyfikacji jest zastosowanie jednego koloru dla oznaczeń regałów, opisów półek, rozdzielaczy alfabetycznych i działowych w obrębie księgozbioru. Na przykład KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY w kolorze niebieskim lub LEKTURY w kolorze żółtym.

Dzięki takiemu uporządkowaniu uwaga czytelnika skupi się na interesującym go obszarze. To dobra metoda, dzięki której młody czytelnik dostrzeże z dużej odległości swój ukochany regał np. z FANTASTYKĄ. Oznaczony w całości kolorem zielonym. Takie oznakowanie przyspieszy wyszukiwanie zbiorów, szczególnie najmłodszym użytkownikom, którzy nie tak dobrze potrafią czytać. tabliczki stojace  -  kącik młodzierzowy

 

meble biblioteczne - kącik dla młodzierzy

Kącik dla dzieci urządzony ‚z głową’ stworzy małym bywalcom Biblioteki ciekawe miejsce do zabawy i stymuluje rozwój dzieci  rozdzielacze alfabetyczne - kącik dla młodzierzy

tabliczki przyklejane do ściany dla bibliotek - kącik młodzierzowy rozdzielacze działowe, kącik biblioteczny tablice z opisami działów w bibliotece

rozdzielacze  i tablice biblioteczne  w czytelnitabliczki mocowane do ściany dla bibliotek - kącik młodzierzowy

literatura dla młodzierzy - tablica

kącik plastyczny w bibliotece

 

rozdzielacz-dziłowy-dla-młodzierzy

GROPIUS

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB