Brzechwa dzieciom – II gminny konkurs recytatorski

Za nami finałowa gala II gminnego konkursu recytatorskiego. Organizowane przez Przedszkole im. „Bajka” wraz z Miejską Bibliotekę Publiczną w Wołominie wydarzenie, któremu patronuje Burmistrz Wołomina oraz radio FaMa Wołomin, cieszy się ogromną popularnością wśród przedszkoli. Licznie typują one 5- i 6-latków do udziału w tym konkursie.

DSC_0657  DSC_0702

W tegorocznym finale, który odbył się 25 marca w sali konferencyjnej wołomińskiej biblioteki, wzięło udział 23 dzieci z publicznych i prywatnych placówek oświatowych. Zmierzyli się oni z dziełami wspaniałego poety, Jana Brzechwy. Usłyszeć mogliśmy m.in. „Samochwałę”, „Na straganie”, „Psie smuteczki” czy „Żuraw i czapla”. Występom dzieci, które doskonale przygotowane, zarówno pod względem pamięciowym, jak i charakteryzacji, przyglądało się czujnie szacowne jury w składzie: Małgorzata Strękowska-Zaremba, pisarka, autorka licznych pozycji literackich dla dzieci, Barbara Kowalczyk-Gręda, polonistka oraz Piotr Stawski, aktor, recytator i scenarzysta. Każde z dzieci oceniano pod kątem interpretatorskim, stopnia trudności wybranego materiału oraz zdolności pamięciowych.

DSC_0644

Miłośnicy twórczości Brzechwy obejrzeli interesującą prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości poety. Kiedy rozbrzmiały pierwsze takty wesołych piosenek pochodzących z kultowej ekranizacji „Akademii Pana Kleksa”, dzieci zaczęły śpiewać i tańczyć wraz z bohaterami filmu. Każdy obecny na sali otrzymał także pożywny smakołyk w postaci marchewki nawiązującej do jednego z najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy, pt. „Na straganie”.

DSC_0742

Nareszcie nastała długo oczekiwana chwila… ogłoszenie wyników. Wyróżnienia, dyplomy za udział w konkursie, nagrody książkowe i inne upominki z rąk Naczelnika wołomińskiego Urzędu Miejskiego, Tadeusza Deszkiewicza, dyrektor Przedszkola nr 6 im. „Bajka”, dyrektor biblioteki oraz członków jury, otrzymało pięciu wykonawców:

  • Nina Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Zagościńcu, interpretująca „Samochwałę”,
  • Wiktor Wóltański, przedszkolak z duczkowskiej placówki im. „Pszczółki Mai”, który w pięknym stroju wykonał wiersz pt. „Głowa w piasku”uczennica Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu,
  • Natalia Piątkowska, która została wyróżniona za wykonanie utworu „Rozmawiała gęś z prosięciem”.

Ostatnie dwa wyróżnienia trafiły do rąk przedszkolaków:

  • Oliwii Zaremby z Przedszkola nr 6 im. „Bajka”, która zaprezentowała zebranym wspaniały wiersz „Pomidor”
  • Patrycji Modzelewskiej, reprezentującej Przedszkole nr 10 im. „Misia Uszatka”, za interpretację wiersza „Kwoka”.

Każdy z młodych uczestników otrzymał nagrodę oraz dyplom upamiętniający miłe chwile, spędzone w bibliotece.

Za włożoną pracę i zaangażowanie w przygotowanie recytatorów dyplomy otrzymali również dyrektorzy oraz nauczyciele z placówek przedszkolnych, a za wkład w nagrodzenie małych wykonawców podziękowania otrzymali sponsorzy: sklep z zabawkami Piski, zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przedstawiciele miesięcznika „Bliżej przedszkola”, firma Fellowes, Księgarnia-antykwariat MJ Wołomin oraz lecznica stomatologiczna Gold-Dent. P.T.

http://www.biblioteka.wolomin.pl/obrazki/stories/miejska/artykuly/2014marzec/II_gminny_konkurs_recytatorski/DSC_0760.JPG

Na zakończenie mieliśmy ogromną przyjemność usłyszeć wiersz w wykonaniu naszego gościa specjalnego, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, przygotowany specjalnie na tę uroczystość.

Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy. Patronom, sponsorom i wszystkim zaangażowanym dziękujemy za wkład włożony w przygotowanie II gminnego konkursu recytatorskiego, który – mamy nadzieję – zagościł już na dobre w kalendarzu imprez kulturalnych naszej gminy.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB