Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, przypadający 23 kwietnia, tradycyjnie już obchodzony jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie z wielkim zaangażowaniem. To wyjątkowe święto każdego czytelnika, miłośnika literatury i kultury. Ten upamiętniający zwycięską walkę patrona Hiszpanii, św. Jerzego, z terroryzującym miasto smokiem dzień, stał się okazją do wręczania kobietom czerwonych róż, które szybko stały się międzynarodowym symbolem tego wydarzenia. Kobiety, rewanżując się, obdarowują mężczyzn książkami. W regionie hiszpańskojęzycznym od 1964 roku, a za sprawą UNESCO od 1995 roku na całym świecie, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

DSC_0866

Chcąc podkreślić rangę tego wydarzenia, wołomińska Miejska Biblioteka Publiczna ponownie zorganizowała akcję pod hasłem – „W Wołominie dzień wspaniały – czyta duży, czyta mały”. Mieszkańcy Wołomina prezentowali w tym dniu z bibliotecznego balkonu wybrane fragmenty ulubionych książek. W godz. 12:00-17:00, odwiedziło nas kilkadziesiąt osób, chcących zaprezentować się przed publicznością, podążającą ulicami naszego miasta. Wśród gości nie zabrakło włodarzy miasta, w tym pana Burmistrza Ryszarda Madziara, który w związku ze zbliżającą się kanonizacją Papieża Polaka, przedstawił fragment biografii Jana Pawła II, autorstwa Tada Szulca. Starosta Wołomiński –pan Piotr Uściński, odczytał fragmenty „Opowieści z Narnii”, natomiast pan Krzysztof Wytrykus – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, zaprezentował zabawną pozycję książkową dla dzieci – „Julek i Julka”, Annie Schmidt.

DSC_0897

Wśród znamienitych gości nie zabrakło prezesów i dyrektorów lokalnych jednostek administracyjnych. Wśród nich znaleźli się: pan Paweł Solis, Prezes PWiK, czytający tematyczną pozycję o zasobach wodnych, przeplatając wystąpienie informacjami o działalności kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa; pani Marzena Małek, dyrektor MDK, brawurowo interpretująca kilka wierszy, m.in. „Ptasie radio”, a także pan Piotr Szulc, dyrektor OSiRu, który trzymając się swoich sportowych zainteresowań, zaprezentował opowiadanie o niezwykłej sportsmence – tenisistce stołowej Natalii Partyce. W stronę sportowego ducha udał się także radny Wojciech Plichta, odczytując fragment biografii swojego ulubionego kolegi po fachu, byłego wieloletniego trenera Manchesteru United, sir Alexa Fergusona. Swoją obecnością uświetnili ten dzień także: pani Marzena Kubacz, dyrektor Muzeum Nałkowskich, pan Tadeusz Deszkiewicz, Naczelnik Urzędu Miejskiego, sołtys Mostówki – pan Tomasz Kowalczyk, przedstawicielki Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję, panie Beata Bandolet i Agnieszka Banaszek, a także pani Joanna Hołubicka, dyrektor Biblioteki Powiatowej w Wołominie. Nie zabrakło przedstawicieli mediów, m.in. redaktor naczelnej radia FaMa Wołomin, pani Danuty Muszyńskiej oraz prezentującej własną książkę ‘”Znowu w grze”, sekretarz redakcji Dobrego Znaku – pani Agnieszki Żądło-Jadczak. Niezmiernie cieszy nas ogromne zainteresowanie ze strony czytelników, którzy również odwiedzili nas w tym dniu, a kilkoro z nich zaprezentowało się na naszym balkonie, odczytując, m.in. „Pana Tadeusza”, czy „Pożegnanie z Afryką”.

 

DSC_0870

Każdy z gości przygotował niezwykle ważną dla siebie lekturę, taką którą pamięta z dzieciństwa, bądź przeczytana całkiem niedawno, wzbudziła w nim niezwykłe emocje, którymi warto się dzielić. Wszystkie wystąpienia zapadły w pamięć, a ich różnorodna tematyka i ciekawy dobór, świadczy o randze tego wydarzenia. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodzieży z Wolontariatu „Otwarte serce”, mieszkańcy Wołomina, spacerujący w okolicach biblioteki, otrzymali ulotki informujące o idei Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

DSC_0860

Już za rok spotkamy się znowu, liczymy, że w jeszcze liczniejszym gronie aby ponownie świętować ten piękny dzień, podkreślający ważną i wzbogacającą ludzkie życie, rolę słowa pisanego.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB