Dziennik Biblioteki Publicznej. Problem czy pomoc? [Poradnik GROPIUS #4]

Wiele lat funkcjonował Dziennik Biblioteki Publicznej w formie rodem z PRL…Niezmienny wzór drukowało mnóstwo drukarni. Mijały lata a ogólnodostępna forma zaczęła mocno odstawać od oczekiwań Głównego Urzędu Statystycznego. Pracownicy Bibliotek próbując nadążyć za formalnymi wymaganiami, rysowali dodatkowe tabelki i prowadzili równoległe statystyki…w zeszytach. Na marne.

Nowy-Dziennik-Bblioteki-Publicznej

Niedługo trzeba się zastanawiać nad tym, żeby zrozumieć iż dodatkowe kreślenie przy pomocy linijek, ołówków i zwykłego zeszytu, sprawiały Bibliotekarzom i Bibliotekarkom nie lada problem. Nie znalazła się bowiem żadna państwowa, czy prywatna instytucja, która wzięłaby na siebie trud stworzenia nowej merytorycznej formy Dziennika.

Nieprawda. Rzeczywistość nie jest tak ponura. Firma, która nie bojąca się nowych wyzwań, lider w zaopatrzeniu Bibliotek, od lat współpracujące z wieloma instytucjami publicznymi.GROPIUS zaproponował alternatywne rozwiązanie.

Skąd wziął się odpowiedni Dziennik Biblioteki Publicznej?

Główny Urząd Statystyczny wyznacza formalne wymagania, ale nie określa i nie proponuje formy ich zbierania. GUS potrzebuje danych, zmieniających się co roku, do prowadzenia statystyk na temat polskiego czytelnictwa i stanu Bibliotek. Problem w tym, że Bibliotekarze nie mają pojęcia, w jaki sposób klarownie, a co najważniejsze – zgodnie z prawnym wymogiem, formować statystki.

Firma GROPIUS postanowiła pomóc Bibliotekarzom i dzięki współpracy z wieloma instytucjami, stworzyła szkielet prawidłowego, a przede wszystkim poprawnego Dziennika Biblioteki Publicznej.

Przeprowadziła wiele badań, rozmawiając m.in. z przedstawicielami Bibliotek Wojewódzkich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do powstania nowej jakości, prawie dwa razy grubszego od prototypu Dziennika, przyczynili się pracownicy gminnych Bibliotek oraz Ośrodków Statystki.

Jaki jest nowy dziennik?

Co najważniejsze – Dziennik Biblioteki Publicznej firmy GROPIUS jest zawsze aktualny. Firma współpracuje z GUS-em pozyskując bieżące informacje, niezbędne do prawidłowego prowadzenia statystyk bibliotecznych.

Co roku GROPIUS podejmuje trud stworzenia nowej jakości, aby ułatwić pracę Bibliotek. Dziennik Biblioteki Publicznej zgodnie z nowym K-03 można kupić w sklepie internetowym biblioteki.gropius.com.pl. Zawiera on 64 strony w nowym formacie z podziałem na miesiące i spełniające wszystkie wymagania GUS na dany rok bieżący. Posiada podział czytelników według nowych kategorii wiekowych, z dodatkowymi kolumnami do zliczania wszystkich odwiedzin w Bibliotece Publicznej i poprawnymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia Dziennika Biblioteki Publicznej.

Jesteś Bibliotekarzem? Skontakuj się!

Oprócz zgodności z danym K-03 GUS-u Dziennik ma być przyjazny w wypełnianiu i powinien szanować przyzwyczajenia Bibliotekarzy. Dlatego firma GROPIUS chętnie konsultuje się z metodykami bibliotek wojewódzkich i rozmawia z tymi pracownikami bibliotek, którzy z bezpośrednio dzienniki wypełniają.

Zachęcamy do kontaktu z nami, a dokładnie z Panią Ewą Irzykowską (twórcą dziennika), pod numerem telefonu: 22 828 91 50 lub na naszym Facebooku – facebook.com/GropiusDlaBibliotek. Udzielamy wszelkich wyjaśnień, ale przede wszystkim słuchamy uwag i marzeń, które nowy Dziennik Biblioteki Publicznej może spełnić.

Na koniec serdecznie dziękujemy wszystkim Bibliotekarzom, którzy nie wymienieni imiennie w tym artykule, są jednak tymi, których zasadnicze czy choć drobne uwagi, pozwoliły stworzyć nową jakość  Nowy Dziennik Biblioteki Publicznej.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB