Pewien czas temu pisałem o czytaniu podczas treningów, o książkach, gazetach i audiobookach na siłowni. Pogoda się poprawiła i trzeba wyjść z trenowaniem w plener, a razem z tym zmieniają się odrobinę zasady gry czytanie+ćwiczenie. Generalnie mówiąc jest trudniej. Odpada bieg z książką w ręce lub rozłożoną gazetą. Na rowerze teoretycznie można by spróbować, ale to zdecydowanie odradzam ze względów bezpieczeństwa. Zostają nam audiobooki, muzyka, a także kontemplowanie otoczenia (jeśli biegacie/jeździcie po mieście to raczej słaba przyjemność).

covery

Znam takich ludzi z branży, którzy potrafią na audiobooku przejechać 100 km rowerem, ale mi osobiście jakoś poza siłownią książka czytana nie wchodzi. Może kwestia skupienia, a może po prostu potrzebuję czegoś bardziej energetycznego żeby zmusić się do prawdziwego wysiłku. Słabe wyniki podczas biegów z audiobookiem spowodowały, że przerzuciłem się na muzykę… ze wstydem przyznaję się, taką o mocnym rytmie i mało wyszukanym tekście. Każdy ma swoje sekrety, a ja po raz kolejny publicznie się odsłaniam, przyznając do słuchania muzyki dysko-dense podczas uprawiania sportu. Na nic zawyżanie statystyk czytelnictwa, oglądanie ambitnych filmów i szlajanie się po teatrach bo… słucham dicho 😛

Postanowiłem ten stan jednak naprawić i zamiast oryginalnych, płytkich piosenek, zastąpić je biblioteczno-książkowymi przeróbkami. Okazuje się, że istnieje całe podziemie (a jakże!) bibliotekarskich coverów. Znane i lubiane piosenki są parodiowane lub przerabiane na tematykę dotyczącą naszej pracy oraz książek (…a czasem zmieniane jest tylko jedno lub kilka słów, aby piosenka stała się „bibliotekarska”). Oczywiście jeśli zaglądacie do „audiowizualnego przeglądu tygodnia” to wiecie, że od czasu do czasu wrzucamy takie piosenki na pulowerku. Tym razem postanowiłem zebrać więcej coverów w jednym miejscu aby uspokoić swoje sumienie i zmazać grzechy:

Przeróbka piosenki Jay-Z/ Kayne West:

***

Przeróbka piosenki Adele – Rolin in the deep:

***

Przeróbka piosenki Carly Rae – Call Me Maybe:

i inna urocza wersja:

***

Lady Gaga:

***

Michael Jackson – thriller:

***

Gloria Estefan – I will survive:

i dłuższa wersja:

***

Bruce Springsteen – Born to run przerobiona na „born to read”:

***

Beastie Boys – Sabotage:

***

Gangnam style po biblioetekarsku:

***

House of Pain – Jump Around z nutką Joyce’a:

***

Sporo tych coverów 😀

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB