Rusza kurs e-learningowy „Login: BIBLIOTEKA” – edycja jesień 2014

Już niedługo rusza kolejna, jesienna edycja kursu e-learningowego dla bibliotekarzy „Login: BIBLIOTEKA”, ostatnia realizowana w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Kurs składa się z trzech modułów: „Planowanie pracy biblioteki”, „Specjalista informacji” oraz „Wyszukiwanie bez tajemnic”. Treści szkoleniowe są aktualizowane na bieżąco przez zespół autorów. Kurs rozpocznie się 15 września 2014 r. Serdecznie zapraszamy do udziału!

„Login: BIBLIOTEKA” to nowoczesne, interaktywne szkolenie e-learningowe, zapewniające uczestnikom nie tylko dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych (m.in. prezentacji, ćwiczeń, quizów), lecz także wsparcie i konsultacje ze strony dyżurujących wirtualnie nauczycieli. Zadania do realizacji w trakcie kursu mają charakter praktycznych projektów, których cele i tematyka odpowiadają specyfice pracy bibliotekarza. Efekty zrealizowanych zadań mogą być wykorzystywane w działalności konkretnej biblioteki, dzięki czemu możliwe jest uatrakcyjnienie bądź usprawnienie jej pracy. Uczestnicy szkolenia „login: BIBLIOTEKA”, którzy pomyślnie zaliczą test końcowy oraz wykonają obowiązkowe zadania praktyczne, otrzymają zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

login-biblioteka-logo-srednie

  • Moduł „Planowanie pracy biblioteki” obejmuje zagadnienia dotyczące badania potrzeb i satysfakcji użytkowników, promocji biblioteki i rozwoju zawodowego bibliotekarzy.
  • Moduł „Specjalista informacji” obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak: oprogramowanie Open Source w bibliotece, katalogi i bibliograficzne bazy danych, biblioteki cyfrowe i repozytoria, ruch Open Access, ocena informacji, tworzenie strony internetowej biblioteki, biblioteka w serwisach społecznościowych, e-sprzedaż i e-usługi, edukacja informacyjna, bezpieczeństwo w sieci.
  • Moduł „Wyszukiwanie bez tajemnic” dotyczy specjalistycznych narzędzi wyszukiwawczych oraz metod i technik posługiwania się nimi. Szczególne miejsce zajmują w nim nowe rozwiązania technologiczne, umożliwiające wyszukiwanie trudno dostępnych, wartościowych informacji w ukrytym Internecie. W treści modułu znajdują się także opisy dobrych praktyk – przykładowych działań bibliotek pokazujących, jak uczyć użytkowników posługiwania się nowoczesnymi źródłami informacji.

Szczegółowe informacje o kursie, jego celach, strukturze organizacyjnej i tematyce dostępne są na stronie http://e-learning.biblioteki.org.

Kurs został przygotowany na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przez pracowników Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich edycjach pracownicy UMK pełnią funkcję opiekunów (tutorów) uczestników kursu.

Koszt udziału w jednym module kursu kursie wynosi 50 zł od osoby.

Zgłoszenie udziału w kursie (wraz z informacją zawierającą imię, nazwisko, miejscowość, nazwę biblioteki, telefon kontaktowy i e-mail) prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: login.biblioteka@uw.edu.pl do 26 września 2014 r.

Szczegółowych informacji o kursie udzielają organizatorzy:

Infolinia: login.biblioteka@uw.edu.pl

… a o wrażeniach z uczestnictwa w kursie możecie poczytać na blogu BUW!

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB