Mamy rekord we wspólnym czytaniu! 30 września 2014 r. 724 jaślan na pół godziny zatopiło się w lekturze, bijąc tym samy rekord warszawskiego Big Book Festivalu! Gratulujemy i dziękujemy, że czytacie!

Rekord Czytania_,MBP Jasło (25)

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, na zaproszenie organizatorów, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Jasielskiego Domu Kultury, odpowiedzieli przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji kultury, duchowni, strażacy, policjanci, członkowie klubów, a przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie jasielskich szkół oraz wielu jaślan, którym bliskiej jest czytanie. Na dany znak wszyscy zaczytali się w ulubionych i ważnych dla siebie książkach: była „Alicja w Krainie Czarów”, „Harry Potter” i „Władca Pierścieni”, ale też „Legendy Formuły 1” , „Filozofia wina” czy „Hubal i Hubalczycy”.

Rekord Czytania_,MBP Jasło (3)

Rekord Czytania_,MBP Jasło (21)

Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal czytała „Mściciela” Fryderica Forsytha, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski „Smak zdrowia”, Komendant Powiatowy Policji Andrzej Wędrychowicz wybrał „Humor o policjantach”, a Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej „Uwikłanie” Miłoszewskiego. Skarbnik Miasta Jasła Jacek Borkowski czytał „Malowanego człowieka”, Wojciech Piękoś ze Starostwa Powiatowego przyniósł ze sobą „Traktat o tolerancji” Woltera, Dyrektor Caritasu, ks. dr Marian Putyra wybrał „Melancholię” Kępińskiego. Były też lektury z akcentem jasielskim – Mariusz Świątek z Muzeum Regionalnego czytał wydaną w 1916 r. książkę jaślanina, W. Steinhausa „Pamiętnik legionisty”. Najmłodsza uczestniczka wydarzenia, półroczna Alinka Dybaś, czytała wraz z mamą o przygodach „Tosi”.

Rekord Czytania_,MBP Jasło (4)

Rekord Czytania_,MBP Jasło (23)

Wisienką na rekordowym torcie był wykład prof. dr. Hab. Kazimierza Ożoga o polszczyźnie starszej i najmłodszej. Gość specjalny podkreślał, że to właśnie czytanie kształtuje nasz język i wpływa na to, jaką polszczyzną się posługujemy. Widok czytającego człowieka jest piękny – powiedział – bo jest w nim pasja poznawania, bycia ze sobą i z drugim człowiekiem. Odnosząc się do najmłodszej polszczyzny, która jest pełna emocji i skłonna do zabawy, przytoczył wiersz swojego autorstwa, którego puenta okazała się również świetnym podsumowaniem akcji – ja wymiękam, to po prostu masakra i fest sympa impra!

Impreza Czytamy Razem! odbyła się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Partnerem wydarzenia jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie”, Radio Trendy oraz portale: www.nowiny24.pl; www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB