Bombka słowem pisana [Zrób to sam… w bibliotece]

W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie na dzień przed Mikołajkami stanęła niezwykła choinka. Czym się wyróżnia? Przystrojona jest słowem: w różnorodnej tematyce i w wielu językach. Bombki, które są główną ozdobą świątecznego drzewka wykonane zostały przez bibliotekarzy. Przez ponad dwa tygodnie około 20 osób pomagało stworzyć 100 bombek metodą decoupage. Poniżej prezentujemy przepis na te niezwykłe ozdoby.

bombka

Co potrzebujemy?:

  • styropianowe bombki – najlepiej duże
  • stare gazety, zniszczone książki
  • patyczki do szaszłyków
  • klej (do dekupażu)
  • pędzel
  • drucik lub tasiemka na zawieszkę

6

1. Starannie przygotowujemy materiał, którym będziemy oklejać bombki. Wybieramy fragmenty gazet, książek do wycięcia/porwania. Bibliotekarze z Olsztyna zdecydowali się na tematyczne bombki, każda z wykonanych przez nich setki bombek miała swój własny motyw – jest bombka o tematyce ekonomicznej, filozoficznej, politycznej, regionalnej i wiele innych.

1

5

 

Dobrym pomysłem jest posegregowanie sobie poszczególnych wycinków w oddzielnych woreczkach strunowych, lub koszulkach na dokumenty. Jeśli czujemy taką potrzebę możemy część papierów opalić, wygnieść, a nawet wybrudzić kawą. To pomaga uzyskać ciekawy efekt.

2. Nadziewamy styropianową bombkę na szaszłyk i zaczynamy oklejanie. Przykładamy kawałki gazet i zaczynamy smarować je klejem, aż uzyskamy równo pokrytą powierzchnię bomby. Szaszłykowy kijek pomaga nam zachować możliwie czyste dłonie i ułatwia obracanie podczas pracy.

2

3. Oklejone i pomalowane klejem bombki pozostawiamy do wyschnięcia. W tym celu przydatny może być fragment pianki w który możemy wbijać bombki, jak aby się nie posklejały (jak zrobili to sprytni bibliotekarze z Olsztyna):

3

4. Wyschnięte bombki, prawie gotowe, czekają jeszcze na zaczepienie „przywieszek” i umieszczenie na godnym takiej ozdoby drzewku:

4

5. Tak zaś prezentuje się wynik końcowy w swoim naturalnym środowisku… czyli na choince:

bombka__4

bombka__7

bombka__5

bombka__2

bombka__1

bombka_

bombka__6

***

Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie miała już w poprzednich latach unikatowe choinki. Wystarczy wspomnieć już klasyk wykonany z książek czy szuflad katalogowych. Zachęcamy do pozytywnego i kreatywnego naśladownictwa!

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB