Biblioteczne kąciki dla dzieci i młodzieży [Poradnik GROPIUS #6]

Jak przyciągnąć najmłodszych czytelników i sprawić, by czuli się w przestrzeni bibliotecznej przytulnie i miło? A przede wszystkim… by do niej wracali? Najważniejszym krokiem jest dopasowanie miejsca do ich potrzeb oraz stworzenie odpowiedniego klimatu. Uda się to tylko w przypadku, kiedy postaramy się zrozumieć potrzeby dzieciaków oraz młodzieży. Co więc lubią najmłodsi? Przede wszystkim swobodę! Biblioteka musi stać się miejscem, w którym będą czuć się bezpiecznie, wygodnie, swobodnie. Po prostu „jak u siebie”.

unnamed

Przedstawiamy przykładową kompozycję, w której wykorzystaliśmy meble marki IKEA. Oczywiście w swoich wnętrzach, możecie użyć zupełnie innych – prostych, wygodnych i przede wszystkim ładnych. Na regale warto postawić kolorowe tabliczki informacyjne, a na ścianie warto powiesić tablicę informacyjną. Książki można porozdzielać wyrazistymi rozdzielaczami.

unnamed2

unnamed3

Całość stworzy prosty a zarazem czytelny system informacji w bibliotecznym wnętrzu.

Poza meblami i wygodnymi siedziskami trzeba pamiętać o dokładnym i czytelnym oznakowaniu księgozbioru. Kluczowym elementem jest dobry projekt tablic bibliotecznych i rozdzielaczy działowych. Muszą one tworzyć klarowny i alfabetyczny system tak, aby łatwe było zlokalizowanie książki i dotarcie do odpowiedniego regału.

unnamed4 unnamed5

Księgozbiór powinien być oznakowany w taki sposób, aby dziecko spośród tysięcy książek i wśród wysokich regałów od razu widziało, w którym miejscu znajdują się tytuły dla dzieci.

Tablice informacyjne, dzięki odpowiednim symbolom dopasowanym do wieku odbiorcy, powinny umożliwić szybkie dotarcie dzieci do kącika maluchów w bibliotece.

Tabliczki, rozdzielacze oraz półki powinny być odpowiednio opisane. Warto zwracać uwagę na dobór kolorów, a także informacje obrazkowe. To umożliwi dzieciom swobodne poruszanie się w przestrzeni bibliotecznej, bez pomocy bibliotekarzy.

Jednakowy kolor oznaczeń regałów, opisów półek, rozdzielaczy działowych i alfabetycznych, zastosowany w obrębie tego samego działu to najprostszy system identyfikacji księgozbioru. W ten sposób możecie na przykład oznaczyć „Lektury” kolorem żółtym, a „Księgozbiór podręczny” kolorem niebieskim.

Dzięki temu rozwiązaniu młody czytelnik bez problemu zlokalizuje swój ulubiony obszar i regał np. z książkami fantastycznymi i szybko uda się w jego kierunku. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku najmłodszych gości naszej biblioteki, którzy nie potrafią jeszcze dobrze czytać.

unnamed6 unnamed7 unnamed8 unnamed10 unnamed9 unnamed11

pozdrawiamy

GROPIUS

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB