Sześć lat temu, 11 maja 2009 roku, z potrzeby zagospodarowania bibliotekarskiej pustki wirtualnej narodził się portal Pulowerek.pl. Od tego czasu pełni swoją misję w przestrzeni internetu. Bawi, prowokuje, czasem szokuje ale zawsze stoi na straży tego aby bibliotekarze nie poddawali się nudzie 🙂

5045502202_1d867c8a41_b[Zdj. na li. CC: Will Clayton @ Flickr]

Pulowerek obchodzi dziś szóste urodziny! To szmat czasu i kawał życia: zarówno dla zespołu redakcyjnego, dla naszych czytelników, jak i dla samego bibliotekarstwa. Bardzo miło jest mi, że jako portal dla bibliotekarzy mogliśmy brać w tym udział.

Ten rok nie należał do najłatwiejszych i mam nadzieję, że kolejny będzie łaskawszy. W poprzednim roku Pulowerek przeżył przetasowania redakcyjne, w życiowym biegu czasem brakowało czasu na codzienne pisanie artykułów, pojawiały się problemy techniczne… jak to w życiu bibliotekarza 🙂 Miejmy nadzieję, że była to chwilowa zadyszka w długiej podróży.

Z pozytywów… tak czy inaczej był to szósty rok naszej nieprzerwanej działalności, co wydaje mi się niezłym dokonaniem na szybko zmieniającym się rynku internetowych mediów (biorąc pod uwagę, że nie mamy żadnego instytucjonalnego umocowania – jesteśmy inicjatywą „oddolną”). W minionym roku utrzymaliśmy także stałych czytelników i według statystyk zdobyliśmy tez kilku nowych, więc możemy także na tym polu odhaczyć sukces :).  Zarówno na stronie, jak i na naszym profilu fb bardzo fajnie nam się rozmawiało z naszymi czytelnikami poprzez komentarze (i nie zapominajcie o tym, że właśnie wasze komentarze stanowią najlepszą motywację do pracy!).

***

http://pulowerek.pl/wp-content/uploads/2014/10/logo-pulo.png

Jak co roku, oprócz podsumowania minionego okresu, chciałbym też przedstawić zarys planów na rozwój Pulowerka na najbliższy rok:

Udostępniając formularz do samodzielnego publikowania tekstów nie przewidywaliśmy, że będzie on cieszył się taką popularnością. Jednocześnie wiele artykułów posiada charakter lokalny i często musieliśmy podejmować decyzję o tym, że nie będziemy publikować ich na Pulowerku, gdzie chcielibyśmy aby prezentowane były teksty o zasięgu ogólnobibliotekarskim. Bardzo szkoda nam tych tekstów, które utknęły przy zatwierdzaniu do publikacji, dlatego planujemy uruchomić dodatkowy, sprzężony z Pulowerkiem pod-portal, który na razie posiada roboczą nazwę „Pulowerek.local”. Będzie to platforma na której biblioteki i bibliotekarze będą mogli zakładać konta i publikować dowolne teksty na zasadzie mini-blogów. Zapewni to większą swobodę i wygodę Wam i mniej wyrzutów sumienia nam 🙂 Dostęp do tekstów będzie możliwy także ze strony Pulowerek.pl, a najciekawsze naszym zdaniem teksty będziemy „zasysać” na portal-matkę, dodatkowo je promując. Takie właśnie rozwiązanie chcę w tym roku przetestować i mamy nadzieję, że spotka się z przychylnym przyjęciem 🙂

Drugi element planu na najbliższy rok jest powiązany z przedstawionym powyżej, ale niezależnie od wprowadzenie wersji lokalnej i tak będzie realizowany. Chodzi o zmianę szaty graficznej naszego portalu. Mogliście zauważyć, że gdzieś w trakcie minionego roku uproszczeniu uległo naszego logo. Ten drobny lifting marki Pulowerek.pl chcę kontynuować w postaci nowego layoutu strony – bardziej przyjaznego czytelnikowi, prostszego i zgodnego ze zmieniającymi się trendami. To sporo pracy, ale jak zawsze wartej wykonania, żeby nie znaleźć się w muzeum internetów 🙂

Trzecie element master-planu to działalność wydawnicza. Cały czas czeka na publikację (a zasadniczo na dokończenie, bo od roku gotowy jest w 70%) „Poradnik Bibliotekarza – czyli jak pracować w bibliotece i nie zwariować”. Mam nadzieję, że w tym roku uda się wypuścić ten projekt na którego ukończenie ciągle brakuje mi czasu… (ale tak to jest jak ma się milion pomysłów dziennie). Druga część planu wydawniczego na kolejny rok naszej działalności to wypuszczenie branżowej gry planszowej. Prototyp jest już gotowy, czekają go teraz alfa-testy, przygotowanie oprawy graficznej i znalezienie środków finansowych na wydanie gry (Mam zamiar skorzystać z jakiejś platformy społecznościowej!). Na razie nie będę zdradzał zbyt wiele, mogę powiedzieć, że gra będzie dla 2-4 graczy, a jej tytuł niech rozpali już dziś waszą wyobraźnię: „Biblioteka – Godziny Szczytu”.

***

Na sam koniec urodzinowego wpisu chciałbym podziękować osobom zaangażowanym w tworzenie, współtworzenie i pomaganie Pulowerkowi – redaktorom, współpracownikom, kolegom z branży i naszym partnerom biznesowym. Pulowerek.pl to praca grupowa i tylko dzięki Waszemu wysiłkowi przez sześć lat istnienia miał szansę rozwijać się i stać się tym czym jest dziś, w dniu swoich szóstych urodzin!

Największe podziękowania zaś należą się Czytelnikom pulowerka, bo to dzięki Wam mamy motywację do pracy i sens w publikowaniu wpisów, które czasem są tak niszowe, że wywołują uśmiechy jedynie na waszych bibliotekarskich buziach. I to chodzi!

Dla Was wszystkich 12 godzin oklasków:

***

A skoro kończymy sześć lat to podobno trzeba pożegnać się z dzieciństwem i ruszać do szkoły, zmierzyć się z dorosłością 😀 Tak też zamierzamy zrobić!

 

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB