Naprawianie podręczników. Radzimy, jak przedłużyć życie książki. [Poradnik GROPIUS #7]

Coraz więcej książek w bibliotekach wymaga naprawy. Ma to także związek z darmowymi podręcznikami dla dzieci, które mają służyć aż 3 lata, a często po pierwszym roku wymagają reperacji. Podpowiadamy, jak naprawić podręcznik.

naprawa książek

W zeszłym roku do szkolnego obiegu wszedł darmowy podręcznik. Zgodnie z decyzją minister narodowej od września 2015 książki otrzymają, poza uczniami klasy I, także klasy I, IV i I gimnazjum. Podręcznik jest wydawany szkołom, uwzględniany w ewidencji biblioteki i ma służyć przez trzy kolejne lata. Konieczne są reperacje książek. Radzimy, jak naprawić podręcznik.

Naprawa książek. Co sądzą bibliotekarze?

Zapytaliśmy o zdanie bibliotekarzy, którzy na co dzień dbają o jakość książek. – Choć po jednym roku użytkowania elementarze wróciły na ogół w dobrym stanie, to zdarzało się, że ze środka książki powypadały kartki – wyjaśnia nam Maria Ritz, bibliotekarka z Zespołu Szkół w Starzynie. Podobne głosy dochodzą także z innych placówek. – Większość podręczników, które otrzymaliśmy w ubiegłym roku dalej jest w użyciu. Niestety konieczne były naprawy. Musieliśmy je podklejać – tłumaczy Mirosława Wróblewska z biblioteki w Zespole Szkół nr 2 w Redzie..

Największą zmorą jest brak szacunku dla książki. Uczniowie nie dbają o podręczniki, gdyż nie traktują ich jak swoją własność. W razie uszkodzenia są zobowiązani zapłacić równowartość ceny podręcznika, czyli … niecałe 4,5 zł. Dla większości rodzin taki wydatek nie jest problemem, więc ewentualny dodatkowy koszt nie motywuje do dbania o książkę. – Czasem dzieci okładają podręczni, ale Wszystko zależy od czytelników. Niestety, muszę z przykrością stwierdzić, że nie wszyscy je szanują – słyszymy od bibliotekarzy. Przygotowaliśmy zatem poradnik. Wyjaśniamy, jak w prosty sposób naprawić podręczniki.

renowacja książek

Naprawianie podręczników. Poradnik dla bibliotekarzy

– Żeby książka zachowała trwałość, okładamy ją specjalną folią. Niektóre biblioteki tę folię przyklejają taśmą. My oklejamy na stałe, najlepiej butaprenem – tłumaczy Mirosława Wróblewska.
Specjalne folie znajdziecie tutaj (kliknij, aby przejść).

Jeżeli nie chcemy używać kleju, najlepiej wykorzystać folię polietylenową

Dlaczego warto jej używać?
– jest tańsza od folii samoprzylepnej,
– oprawa nie zniszczy książki,
– nie przeszkadza w działaniu czytników kodów kresowych.
Taśmy do naprawy książek znajdziecie tutaj (kliknij, aby przejść).

Inną metodą jest użycie folii samoprzylepnej

Dlaczego warto jej używać?
– ściśle przylega do okładki,
– wzmacnia konstrukcję książki.
– Kiedyś okładało się w szary papier. To nie było ochroną dla książki. Folia zabezpiecza, a książka zachowuje lepszą estetykę – dodaje pracownik szkolnej biblioteki. Warto pamiętać, że używanie folii samoprzylepnej wymaga wprawy. Nie można jej także wymienić bez zniszczenia książki.

jak naprawić książkę

Użycie specjalistycznego zszywacza

Dlaczego warto go używać?
– zszycie, wzmacnia całą konstrukcję książki,
– jest to w miarę prosta metoda.
– Biblioteki mają specjalne zszywacze z długim ramieniem Najpierw taśmą sklejamy kartki, a potem zszywkami można całość połączyć – słyszymy od jednego z pracowników.
Specjalne podpórki do książek znajdziecie tutaj (kliknij, aby przejść).

Niektórzy polecają taśmę samoprzylepną

Dlaczego warto jej używać?
– jest to w miarę prostu sposób,
– to dobra metoda na naderwane kartki i odpadające elementy,
– Wypadające kartki przyklejamy po prostu taśmą samoprzylepną. Dzięki użyciu specjalnej taśmy jesteśmy w stanie przywrócić używalność książki – wyjaśnia Maria Ritz.
Wszystkie materiały konieczne do dokonania napraw książek, można zakupić tutaj (kliknij, aby przejść). GROPIUS: artykuły dla bibliotek.

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB