Właśnie zakończył się kolejny miesiąc tematyczny na portalu labib.pl. W ramach listopadowego Get IT 2.0 – miesiąca nowych technologii w bibliotekach – ponad 130 osób wzięło udział w otwartych i bezpłatnych webinariach, a na labib.pl można było przeczytać nowe inspiracje i artykuły oraz porozmawiać z ekspertami.

get-it

GET IT 2.0 to wydarzenie, które już po raz drugi zorganizowali członkowie liderskiej sieci bibliotekarzy LABiB, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku zajęliśmy się cyfrowymi usługami bibliotecznymi: pozyskiwaniem i udostępnianiem e-booków, pracą z książką multimedialną, bibliotekami cyfrowymi, internetowymi zasobami, z których mogą korzystać czytelnicy, czy archiwami cyfrowymi lokalnej społeczności.

O swoich doświadczeniach związanych ze zbieraniem i digitalizacją dokumentów życia społecznego opowiedziała Małgorzata Zbroszczyk, członkini sieci LABiB, kierownik Działu Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Uczestnicy webinarium dowiedzieli się m.in. tego, jaki sprzęt i programy są niezbędne do tworzenia archiwów cyfrowych, gdzie szukać partnerów do współpracy i jak można prezentować zebrane informacje.

Prelegentem kolejnego spotkania internetowego był Remigiusz Lis, kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium” Biblioteki Śląskiej, koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Spotkanie poświęcone było tworzeniu i organizacji bibliotek cyfrowych. Tym razem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, czy biblioteka cyfrowa to jeszcze biblioteka, jak z nią współpracować, jak stworzyć własną i czy cyfryzacja tekstów jest zagrożeniem dla tradycyjnej książki.

O czytaniu na ekranie mówiła natomiast Marta Kostecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, członkini sieci LABiB. Przekonaliśmy się, że czytać można tam, gdzie się chce i tak, jak się chce – bo to właśnie oferują nam m.in. książki interaktywne, książki w chmurze czy te w formatach na urządzenia mobilne. Dowiedzieliśmy się też o czytelniach online, które można polecać użytkownikom oraz o projektach Google Books i Wolne Lektury.

Na ostatnim webinarium Mariusz Gabrysiak, kierownik Działu Automatyzacji Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przedstawił sposoby na wprowadzenie ebooków do oferty biblioteki. W trakcie webinarium dowiedzieliśmy się m.in.: o metodach pozyskiwania e-booków i udostępniania ich czytelnikom, przewidywanych kosztach i ich wpływie na kształt oferty, rodzajach (formatach) e-booków i urządzeniach, na których można je czytać.

Get IT 2.0 był również okazją do dzielenie się wiedzą i pomysłami. Na portalu labib.pl. pojawiły się inspiracje dotyczące: digitalizacji dokumentów bibliotecznych (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1652/) oraz budowania archiwów historii lokalnej w sieci (https://labib.pl/artykuly/pokaz/163), wspólnego zakupu e-booków oraz modeli ich udostępniania (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1663/, https://labib.pl/artykuly/pokaz/168/) czy czytania na ekranie https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1671/). Użytkownicy portalu mogli przeczytać również o archiwum Lo Cloud (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1659/), aplikacji Snapseed (https://labib.pl/artykuly/pokaz/167/) czy sposobach na wykorzystanie w bibliotekach okularów Google Cardboard (https://labib.pl/artykuly/pokaz/169/).

O Get IT 2.0 pisały takie portale, jak Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Pulowerek, biblioteki.org, EBIB, Lustro Biblioteki, czy Bibliosfera, nagrania webinariów do tej pory objerzało ponad 200 osób, a rekordowy post na fanpage LABiB obejrzało prawie 700 osób!

Zachęceni tak entyzjastycznym odbiorem, pracujemy nad przyszłorocznym cyklem miesięcy tematycznych. Śledźcie nas na labib.pl!

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Nazywam się Maciej Rynarzewski. Jestem bibliotekarzem, ale takim trochę „inaczej”: mam zdecydowanie odmienne spojrzenie na biblioteki i bibliotekarstwo od urzędowo obowiązującego i nie boję się o tym mówić. Czasem ponoszę tego konsekwencje. Przeważnie piszę na wesoło i z dużą dawką ironii, momentami zdarza mi się zająć jakimś tematem całkiem na poważnie. Oprócz pracy w bibliotece prowadzę własną firmę (Mikroagencja Kreatywna), interesuję się science-fiction i chodzę na spacery z psem. Więcej o mnie znajdziecie tutaj.
Pulowerek na FB