Jak ograniczyć używanie smartfona? [Poradnik GROPIUS #8]

Smartfon w szkole. Używamy go razy częściej niż nam się wydaje. Jak ograniczyć używanie smartfona?

Pudełko na smartfony

Smartfony w szkole dekoncentrują w czasie zajęć czy podczas nauki w bibliotece. Z drugiej strony nie wyobrażamy sobie choćby dnia bez ukochanego urządzenia. Jak ograniczyć używanie urządzenia, które tak bardzo angażuje naszą uwagę?

W szkole zazwyczaj nie można używać smartfona, a w bibliotece powinniśmy skupić się na nauce zamiast na mobilnym urządzeniu. Czy to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii udowodnili, że korzystamy z telefonu przez pięć godzin dziennie, a zerkamy na niego co najmniej 80 razy w ciągu doby. Kolejni naukowcy – tym razem z Front Range – zapytali czy wytrzymalibyśmy bez smartfona choć jeden dzień. Odpowiedź brzmi: „nie”. Aż dwie trzecie badanych nie oddałoby urządzenia nawet, gdyby ktoś im za to zapłacił. Im młodsi badani, tym większy opór przed rozstaniem ze smartfonem.

Jak ograniczyć używanie smartfona?

Pokolenie urodzone po 1995 roku nie zna świata bez internetu, a niezwykle trudno przypomnieć im telefon stacjonarny, który ma tarczę i kabel. Czy nadmierne korzystanie ze smartfonów to problem jedynie pokolenia Z? Niekoniecznie. Z badania TNS Polska z roku 2014 wynika, że prawie połowa Polaków ma smartfona, a 64 proc. z nich korzysta dzięki niemu z internetu. Dotyczy to zarówno nastolatków (trzech na czterech ma smarfona), jaki i ich rodziców. Ponad połowa czterdziestolatków ma smartfona, a często nawet ich rodzice będący na emeryturze surfują po internecie przy pomocy urządzenia mobilnego. Co więcej, duża część czyta ten artykuł właśnie z ekranu swojego telefonu.

Pudełko na smartfony

Problem pojawia się, gdy smartfon używany jest zbyt często. Co zrobić by uczniowie w szkole czy czytelnicy w bibliotece odłożyli swojego smartfona? Pierwszym pomysłem wydaje się bezwzględny zakaz używania prywatnych telefonów. Takie obostrzenie nie zawsze jest korzystne. Młodsze osoby czują się gorzej, gdy nie mają w pobliżu swojego urządzenia. Są wyobcowane, bo nie mają możliwości sprawdzenia co dzieje się u ich znajomych. Brakuje im też pewności siebie. Z tego względu niektóre szkoły w Holandii zalegalizowały używanie smartfona podczas lekcji. Urządzenie jest przydatne przy wyszukiwaniu informacji i tylko w tym celu może być wykorzystywane. Nauczyciele uważają, że takie rozwiązanie się sprawdza. Są jednak inne metody na to, by ograniczyć używanie smartfona.

Smartfon w szkole. Gdzie zostawić telefon w hotelu czy w kapsule?

Norweskie szkoły przygotowały „hotel dla smartfonów”. Uczniowie przychodząc na zajęcia zostawiają swoje urządzenie w specjalnej skrytce. Odbierają je po zakończeniu lekcji, ale mogą przyjść w odwiedziny w czasie przerw. Mimo początkowych protestów, pomysł został zaakceptowany, a uczniowie przyznają, że pomaga im to w koncentracji. Może jest to dobre rozwiązanie dla polskich szkół?

Nieco inne rozwiązanie przygotowało MasterCard. W trzech warszawskich restauracjach można zamówić Capsule, czyli specjalny pojemnik na smartfony. Można schować tam urządzenia i cieszyć się zabawą z przyjaciółmi. Sprytna kapsuła podrzuca pomysły na spędzanie czasu wolnego, a także przyznaje nagrody. Im dłużej wytrzymamy bez telefonu, tym więcej niespodzianek dostaniemy. Pomysł się przyjął, być może czas przenieść go z restauracji do szkoły. Proponujemy jednak dużo prostsze i tańsze rozwiązanie.

Zaparkuj smartfona. Złap chwilę wolności.

Nie trzeba iść do restauracji czy jechać do Norwegii, żeby móc zaparkować swojego smartfona. Wystarczy kupić specjalne pudełko. Dlaczego? Z powodu komfortu psychicznego. Po pierwsze użytkownicy wiedzą gdzie odłożyli swoje urządzenie i nie będą nerwowo przeszukiwać kieszeni, plecaków czy torebek. Poza tym bardziej skoncentrują się na swoim zadaniu i wykonają je szybciej.

Media społecznościowe przywiązały nas do smartfonów jeszcze bardziej. Sprawdzamy co słychać u znajomych, a żadna nowinka nie może ujść naszej uwadze. To spowalnia pracę i powoduje, że przez krótszy czas potrafimy się skoncentrować. Badania dla amerykańskich korporacji wykazały, że utrzymujemy uwagę jedynie przez 11 minut. Każde kolejne pokolenie będzie ten czas skracać. Pudełko to pewne antidotum. Odstawiamy rozpraszające urządzenie i skupiamy się na pracy. Hotel czy parking dla smartfonów to przyszłość. Już niedługo w wielu miejscach mogą pojawić się zakazy korzystania z urządzeń. Będziemy je pewnie zostawiać przed wejściem przechodząc przez bramki, jak na lotnisku. Warto już teraz przygotować się na taką rozłąkę i sprawdzić różne rozwiązania.

TU ZNAJDZIESZ ROZWIĄZANIE TEGO PROBLEMU

image001

Zanim popędzisz dalej, mam do Ciebie prośbę :)

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz wesprzeć niezależnego bibliotekarskiego blogera. Zajrzyj proszę na mój profil na Patronite.pl i postaw mi wirtualną kawę

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym dlaczego warto to zrobić

About the author

Pulowerek na FB