Kiedy na cerze pojawiają się pierwsze zmarszczki i jak im zapobiegać?

Młoda skóra jest elastyczna i gładka, jednak z czasem nawet przy najlepszej kondycji mogą pojawić się na niej pierwsze zmarszczki. Chcesz jak najdłużej cieszyć się jej pięknym wyglądem? Więc dowiedz się, jak opóźnić wystąpienie zmarszczek, co za nie odpowiada, kiedy i w jakich okolicach cery mogą się pojawić i jak im zapobiegać już na wczesnym etapie.

W jakim wieku warto zacząć stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe?

Jędrność i elastyczność Twojej skóry jest uzależniona przede wszystkim od składników takich jak kolagen i elastyna. W młodym wieku skóra zwykle nie ma problemów z ich produkcją, tym samym zapewniając sobie piękny i gładki wygląd. Z wiekiem jednak włókna kolagenowe ulegają osłabieniu, a organizm nie zawsze jest w stanie dostarczać do skóry odpowiednie ilości cennych składników odżywczych w celu ich regeneracji. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne takie jak promienie słoneczne, zmienne temperatury czy suche powietrze, które dodatkowo osłabiają elastyczność cery.

To kiedy zaobserwujesz u siebie pierwsze zmarszczki, zależy od czynników genetycznych i pielęgnacji skóry. Badania wskazują, że pierwsze osłabienie włókien kolagenowych obserwuje się około 25. roku życia, dlatego to właśnie w tym wieku zaleca się sięgnąć po raz pierwszy po kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym. Pamiętaj, że im szybciej, tym lepiej, a zapobieganie zmarszczkom może przynieść wyraźniejsze efekty niż ich wygładzanie!

Jakie zmarszczki pojawiają się na twarzy jako pierwsze?

Skóra twarzy jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w innych partiach ciała, przez co jej wrażliwość i podatność na czynniki zewnętrzne jest wyższa. Pierwsze zmarszczki najczęściej pojawiają się tam, gdzie grubość cery jest najmniejsza, czyli w okolicach oczu. Tak zwane kurze łapki, czyli zmarszczki mimiczne w zewnętrznych kącikach oczu, są częste nawet u 30-latek.

Wśród pierwszych zmarszczek możesz zaobserwować także te pojawiające się w okolicy ust i na czole. Niektóre z nich mogą być wynikiem stresu, jednak najczęściej są to zmarszczki powstające pod wpływem mimiki twarzy i ruchu mięśni. Zwróć uwagę, że kiedy się uśmiechasz, Twoja cera może załamywać się w wielu miejscach – po bokach nosa, na czole, podbródku i w pobliżu oczu. To właśnie w tych rejonach można spodziewać się pierwszych zmarszczek i to właśnie te miejsca wymagają szczególnej pielęgnacji, żeby zapobiec ich wystąpieniu.

Wczesna terapia przeciwzmarszczkowa – co warto wiedzieć?

Chcesz zapobiegać zmarszczkom już na wczesnym etapie, żeby nie dopuścić do ich pogłębienia? Słusznie – wczesna terapia przeciwzmarszczkowa przynosi najlepsze efekty. Możesz zacząć działać, nawet jeśli nie zauważasz na swojej skórze żadnych załamań i właśnie w ten sposób zapobiec ich pojawieniu się.

Przeciwdziałanie zmarszczkom to nie tylko stosowanie kosmetyków o przeciwzmarszczkowym działaniu. Nieodzownie jest ono związane również z prawidłową pielęgnacją, w tym przede wszystkim regularnym nawilżaniem cery. Pamiętaj, że przesuszona cera nigdy nie będzie w pełni jędrna i elastyczna. Bardzo ważne jest także stosowanie codziennej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kremy z filtrem SPF nie są przeznaczone wyłącznie na lato. Nakładaj je na skórę twarzy każdego dnia, żeby stale chronić ją przed szkodliwymi promieniami UV, czyli głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie się cery.

Back to top button