Kwas hialuronowy jest naturalnym elementem struktury skóry. Podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem i wiązania zostają osłabione. Dlatego należy go dostarczać do organizmu w postaci miejscowo stosowanych kremów. Jeśli nie ma przeciwwskazań preparaty z kwasem hialuronowym można przyjmować również doustnie.
Kwas hialuronowy, czyli istotna poprawia nawilżenia i jędrności skóry po 25 roku życia
Kwas hialuronowy może poprawić wygląd skóry i przywrócić jej promienny i młodzieńczy blask. Można go stosować w kremach i serach. Występuje w wersji kwasu małocząsteczkowego, średniocząsteczkowego i wielkocząsteczkowego. Ten ostatni działa najbardziej powierzchniowo i stosowany jest w kremach wzmacniających barierę hydrolipidową skóry. Z kolei kwas hialuronowy małocząsteczkowy wnika w głębsze struktury skóry i w tym miejscu zapobiega odwodnieniu. W przypadku występowania przesuszonej skóry, najlepiej stosować takie kosmetyki, które zawierają różne rodzaje kwasu hialuronowego. W ten sposób w połączeniu ze składnikami nawilżającymi można zapewnić lepszy wygląd skóry i zapobiec jej odwodnieniu.
Jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym wybierać w codziennej pielęgnacji?
W codziennej pielęgnacji można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym do oczyszczania skóry. Żel myjący stosowany po płynie micelarnym, czy nawet sam kosmetyk z fazą tłuszczową może zawierać ten cenny składnik. Taki produkt przywraca skórze sprężystość i dogłębnie ją oczyszcza. W przypadku przesuszonej skóry czy narażonej na odwodnienie polecamy stosowanie oczyszczania dwufazowego, a więc zarówno płynu micelarnego, jak i żelu do mycia twarzy, czyli produktu na bazie oleju i na bazie wody. Kolejnym niezbędnym kosmetykiem będzie serum z kwasem hialuronowym i tutaj doskonale sprawdzi się jego małocząsteczkowa formuła. Ten składnik dobrze współpracuje z witaminą C, ale i niacynamidem, czyli pochodną witaminy B3. Dobrze sprawdza się także połączenie kwasu hialuronowego i kofeiny, zwłaszcza w przypadku kremów stosowanych pod oczy, które obok serum i kremu do twarzy także warto stosować w codziennej pielęgnacji. W ten sposób można zniwelować pojawiające się obrzęki czy cienie pod oczami. Kosmetyki z kwasem hialuronowym dobrze się wchłaniają i mają zdolność delikatnego wygładzania skóry.
Pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej
Skóra narażona jest na niszczenie połączeń kolagenowych i elastyny na skutek działania promieniowania UV. Dlatego poza stosowanymi kosmetykami nawilżającymi, odbudowującymi barierę hydrolipidową należy pamiętać o tych, które zapobiegają przenikaniu szkodliwego promieniowania UV. Filtry w formie mgiełki można stosować nawet na makijaż. Warto podkreślić, że są formy ochrony przeciwsłonecznej bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zatem i w tym okresie można odpowiednio chronić się przed nowotworem skóry. W tym przypadku należy stosować kremy z filtrami fizycznymi, czyli mineralnymi, które działają niczym lustro, odbijając promieniowanie UV. Nie można natomiast stosować filtrów chemicznych, które są odradzane także dla osób o wrażliwej skórze. Najlepiej sięgać po filtry SPF 50+, które zapewniają najbardziej optymalną ochronę przed słońcem. Nie wystarczy jednorazowa aplikacja, gdyż należy powtarzać ją gdy przebywa się dłużej na zewnątrz, najlepiej co 2 lub 3 godziny. W ten sposób można przeciwdziałać procesowi starzenia oraz powstawaniu plam pigmentacyjnych.