Co zrobić, kiedy zauważysz na swojej cerze pierwsze zmarszczki? Z pewnością ich nie bagatelizuj, jeśli chcesz zachować młody wygląd skóry na długo. W artykule zdradzamy sposoby na wyraźne spłycenie drobnych zmarszczek i opóźnienie powstawania kolejnych.
Kiedy dochodzi do powstawania pierwszych zmarszczek?
Procesy starzenia się skóry rozpoczynają się około 25. roku życia. Nie zawsze jednak oznacza to pojawienie się pierwszych zmarszczek. U wielu kobiet jeszcze przez wiele lat cera będzie promienna i nie dostrzeżemy na niej żadnych załamań – zwłaszcza w przypadku cery przetłuszczającej się i mieszanej, gdyż ta ma znacznie grubszą powierzchnię niż skóra sucha.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli starzenia się skóry jeszcze wyraźnie nie widać, proces ten występuje i prędzej czy później przekonamy się o jego działalności w postaci pojawienia się zmarszczek. Cera stanie się mniej jędrna i utraci swoją sprężystość – a to za sprawą coraz mniejszego poziomu kolagenu czy elastyny.
Okolice 25. roku życia to zatem optymalny moment, aby rozpocząć pielęgnację przeciwstarzeniową.
Pierwsze zmarszczki w okolicach oczu
Okolicą, która prawdopodobnie jako pierwsza zostanie dotknięta procesem starzenia się, jest skóra wokół oczu – ze względu na to, że jest najdelikatniejsza. Warto więc na początku przyłożyć szczególnie duże znaczenie do kosmetyków i zabiegów ukierunkowanych na okolicę oczu. To w tym miejscu pojawiają się tzw. kurze łapki i występują u wielu kobiet ok. 30 roku życia.
Dekadę później mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) oraz na czole. Kolejny etap obejmuje pojawienie się bruzd w okolicy ust. Z czasem dochodzi do powstawania zmarszczek na szyi.
Jak opóźnić pojawianie się kolejnych zmarszczek?
Proces pojawiania się nowych zmarszczek możemy na szczęście spowolnić. Gdy zauważymy, że nasza cera starzeje się, a więc np. wokół oczu dostrzegamy tzw. kurze łapki, warto zrezygnować z ekspozycji na słońce. Istotne jest również zmniejszenie poziomu stresu – ten bowiem powoduje wydzielanie kortyzolu, który z kolei uszkadza kolagen. Konieczne będzie ponadto wprowadzenie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Im szybciej zaczniemy wprowadzać zmiany, tym efekty będą bardziej satysfakcjonujące.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z pierwszymi oznakami starzenia? 6 kroków
Poniżej przedstawiamy 6 kroków, jakie powinna uwzględniać codzienna rutyna pielęgnacyjna cery z pierwszymi zmarszczkami. Pozwolą one zadziałać na skórę kompleksowo – wówczas uzyskamy najlepsze rezultaty.
- Krok 1. Oczyszczanie – warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie skóry, gdzie pierwszy etap obejmuje wykorzystanie produktu na bazie oleju, a drugi – na bazie wody.
- Krok 2. Tonizacja – to krok przywracający skórze prawidłowe pH.
- Krok 3. Serum – wykorzystaj produkt z substancjami aktywnymi o działaniu przeciwzmarszczkowym, jak niacynamid, retinol, witamina E czy witamina C.
- Krok 4. Krem pod oczy – delikatnie wklep w okolicę oczu krem dostosowany do tego obszaru, aby odżywić cerę i pobudzić do regeneracji.
- Krok 5. Krem nawilżający – prawidłowy poziom nawilżenia skóry jest kluczowy w pielęgnacji cery dojrzałej. Postaw na krem zawierający kwas hialuronowy lub ceramidy.
- Krok 6. Krem z filtrem SPF – stosuj go przez cały rok, jeśli w Twojej pielęgnacji znajdują się produkty zawierające kwasy lub retinol. Krem z filtrem jest obowiązkowy zwłaszcza latem, gdyż chroni skórę przed promieniowaniem UV.
Dodatkowo poza powyższymi krokami, regularnie złuszczaj naskórek poprzez stosowanie peelingów. Warto je wykonywać raz na 1-2 tygodnie. W przypadku większości typów cery sprawdzą się peelingi enzymatyczne oparte na składnikach rozluźniających połączenia między komórkami naskórka. Po przeprowadzonym peelingu koniecznie zastosuj maseczkę, aby zapewnić skórze odpowiednią porcję nawilżenia i odżywienia.